Portugalczycy postawili się Hiszpanom. Remis w hicie Ligi Narodów

Mecz gigantów nie zawiódł. (Fot. CRISTINA QUICLER/AFP via Getty Images)
Hiszpania zremisowała w Sewilli z Portugalią 1:1 we wczorajszym szlagierze piłkarskiej Ligi Narodów. W innym spotkaniu grupy 2 najwyższej dywizji (A) Czechy pokonały u siebie Szwajcarię 2:1. Polska dzień wcześniej wygrała we Wrocławiu z Walią 2:1.

Hiszpanie objęli prowadzenie w 25. minucie po składnej akcji z udziałem kilku piłkarzy, zakończonej strzałem Alvaro Moraty.

Portugalczycy dążyli do wyrównania. Od 62. minuty w ich zespole grał najlepszy strzelec drużyn narodowych w historii Cristiano Ronaldo (115 goli), a w końcówce spotkania dopięli swego. W 82. minucie wyrównującą bramkę zdobył Ricardo Horta.

We wczorajszy wieczór odbyły sią łącznie dwa mecze najwyższej dywizji - oba w grupie 2. Czesi dość niespodziewanie pokonali w Pradze Szwajcarów 2:1. Gospodarze, w przeciwieństwie do Helwetów, nie zakwalifikowali się do tegorocznych mistrzostw świata.

Wiele meczów tego dnia rozegrano w niższych dywizjach. W bardzo ciekawej grupie 4. drugiej dywizji (B) Serbia - uczestnik tegorocznych mistrzostw świata w Katarze - przegrała u siebie z Norwegią 0:1 po golu zdobytym strzałem z woleja w 26. minucie przez słynnego Erlinga Haalanda, nowego piłkarza Manchesteru City. Gospodarze mieli w tym meczu znaczną przewagę, lecz brakowało im skuteczności.

Natomiast Słowenia - także na swoim stadionie - uległa Szwecji 0:2. Bramki dla gości, którzy w marcu przegrali z Polską finałowy mecz barażowy o awans na mundial, zdobyli Emil Forsberg z rzutu karnego i w końcówce spotkania Dejan Kulusevski.

W grupie B2 Izrael zremisował u siebie z Islandią 2:2. Do rywalizacji w tej grupie nie mogła przystąpić Rosja, wykluczona z wszelkich rozgrywek pod egidą UEFA (oraz FIFA) po agresji zbrojnej rosyjskich wojsk na Ukrainę.

W tej sytuacji Albania, Izrael oraz Islandia rozegrają mecze tylko między sobą. Natomiast Rosja automatycznie zostanie sklasyfikowana na czwartym miejscu, co oznacza, że spadnie do dywizji C.

1 czerwca Polska pokonała we Wrocławiu Walię 2:1. (Fot. Martin Rose/Getty Images)

Inauguracja trzeciej edycji Ligi Narodów nastąpiła 1 czerwca - tego dnia Polska pokonała we Wrocławiu Walię 2:1. Rywale wystawili w dużej mierze rezerwowy skład - w niedzielę zagrają bowiem z Ukrainą w finale baraży o awans na mundial.

Kolejne dwa spotkania LN Polacy rozegrają na wyjeździe - 8 czerwca z Belgią w Brukseli oraz 11 czerwca z Holandią w Rotterdamie, a 14 czerwca zmierzą się z Belgią w Warszawie.

W tym roku nie będzie dostępne tradycyjne okienko na rozgrywki w listopadzie (wówczas zacznie się mundial w Katarze), dlatego wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Narodów zaplanowano na czerwiec i wrzesień.

Cztery kolejki odbędą się między 1 a 14 czerwca, dwie pozostałe - 22-27 września.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu ekip (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa).

Pomiędzy poszczególnymi szczeblami obowiązują zasady awansów i spadków.

Najlepsze zespoły z czterech grup dywizji A będą walczyć o końcowy triumf w turnieju Final Four, zaplanowanym na 14-18 czerwca 2023 roku.

Pierwszą edycję LN wygrała Portugalia, a drugą, zakończoną jesienią 2021 roku, Francja.

Biało-czerwoni od początku występują w najwyższej dywizji.

W pierwszej edycji - rozpoczętej jesienią w 2018 roku - zajęli ostatnie miejsce w grupie (wtedy trzyzespołowej), za Portugalią i Włochami, lecz dzięki reformie rozgrywek nie spadli z dywizji A. W następnej zajęli trzecie miejsce - za Włochami i Holandią, a przed Bośnią i Hercegowiną, która spadła do dywizji B.

Michniewicz: "Zagramy z Walią w mocnym składzie"

Piłkarska LN: Polska wygrała z Walią 2:1