Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Port kosmiczny w Kornwalii otrzymał licencję za organizację pierwszego komercyjnego lotu 

Port kosmiczny w Kornwalii otrzymał licencję za organizację pierwszego komercyjnego lotu 
W Wielkiej Brytanii oficjalnie funkcjonować zaczął pierwszy port kosmiczny, którego beneficjentem będzie m.in. rodzimy Virgin Orbit. (Fot. Getty Images)
Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority) wydał zgodę na wysyłanie satelitów w kosmos przez port kosmiczny w Newquay. Jak podkreślają media, to duże wyróżnienie dla Spacerport Cornwall i początek nowej ery kosmicznej w kraju.

Reklama
Reklama

Jak donoszą lokalne media, początkowo istniały obawy związane z tym, czy licencja zostanie przyznana. Wskazywano, że bez niej wystrzeliwanie satelitów w przestrzeń kosmiczną z terytorium Wielkiej Brytanii byłoby niemożliwe. Ostatecznie jednak organ CAA wydał na to zgodę.

Na zgodzie regulatorów skorzysta m.in. grupa Virgin Orbit. Za pomocą specjalnego samolotu o nazwie Cosmic Girl planuje ona umieścić na orbicie 9 satelitów.

Firma Virgin Orbit prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z brytyjskimi organami, aby ustalić dokładne szczegóły pierwszej misji kosmicznej. (Fot. Getty Images)

Misja kosmiczna odbędzie się, gdy sprzyjać będą jej warunki pogodowe. Samolot ma wznieść się na wysokość niemal 11 km nad Atlantykiem i stamtąd wypuścić rakietę Launcher One z satelitami.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że wydanie licencji poprzedzone było sprawdzeniem szeregu wymogów. Pod uwagę wzięto bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia i wpływu portu lotniczego na okolicznych mieszkańców oraz środowisko.

"Bycie pierwszym portem kosmicznym w Wielkiej Brytanii z licencją na prowadzenie działalności to historyczny moment. Kornwalia jest teraz gotowa, by na dobre otworzyć przestrzeń kosmiczną" - przekazała Melissa Thorpe, dyrektorka Spaceport Cornwall.

Czytaj więcej:

Prezes POLSA: Polska mogłaby w ciągu pięciu-sześciu lat wysłać misję na Księżyc

Udany start rakiety SpaceX z pierwszą indiańską astronautką i rosyjską kosmonautką na pokładzie

NASA: Satelita Capstone dotarł na orbitę Księżyca

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama