Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ponad 70 tys. pracowników brytyjskich uniwersytetów rozpoczęło dziś strajk

Ponad 70 tys. pracowników brytyjskich uniwersytetów rozpoczęło dziś strajk
To dopiero pierwszy z serii strajków pracowników sektora edukacji wyższej. (Fot. Twitter/@MrAbuSidiq)
Nawet 2,5 mln studentów może dziś mieć problem z odbyciem zajęć, ponieważ dziesiątki tysięcy pracowników uniwersytetów rozpoczęło ogólnokrajowy strajk. Akcja protestacyjna, która obejmuje 150 dużych placówek edukacyjnych, została uznana za 'największy strajk w historii szkolnictwa wyższego'.
Reklama
Reklama

Ponad 70 000 pracowników, w tym wykładowcy, bibliotekarze i naukowcy, oficjalnie rozpoczęło dziś pierwszy z trzech dni strajku w sprawie płac, warunków pracy i emerytur.

Związek zawodowy (UCU) przekazał, że strajk, który będzie mieć miejsce również jutro i w przyszłą środę, spowoduje duże zakłócenia w sektorze edukacji.

W tym samym czasie protest podjęli także inni pracownicy uniwersytetów, którzy są zrzeszeni w związku Unison. Mowa głównie o sprzątaczach, pracownikach ochrony czy kucharzach.

"Wszyscy są wypaleni, ale walczą i zamierzają zatrzymać cały sektor" - przekazała szefowa UCU Jo Grady, która jednocześnie ostrzegła władze przed jeszcze większymi strajkami w przyszłym roku, jeśli żądania protestujących nie zostaną spełnione.

"Są sami sobie winni. Fatalne zarządzanie władz doprowadziło do największej akcji strajkowej w historii wyższej edukacji. Studenci stoją za nami murem, ponieważ wiedzą, że tak dalej być nie może" - dodała.

Żądania obejmują podwyżkę płac o skalę inflacji plus 3 proc. oraz zakończenie procederu zatrudniania pracowników na tzw. umowy śmieciowe. UCU domaga się także cofnięcia cięć, które znacznie osłabiły program emerytalny wielu zatrudnionych.

Czytaj więcej:

Pracownicy brytyjskich uniwersytetów przeprowadzą w listopadzie ogólnokrajowy strajk

Okres świąteczny w UK pod znakiem problemów na lotniskach i w portach. Wszystko przez strajki

Brytyjscy kolejarze planują osiem dni strajków w okresie świąteczno-noworocznym

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2022
  GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama