Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023
Polskie media zwracają uwagę na fakt, że raz pierwszy w rankingu pojawiła się Politechnika Opolska. (Fot. Twitter/@PolitechnikaOpo)
W najnowszym światowym rankingu THE World University Rankings 2023 znalazły się 32 polskie uczelnie. Jak ocenił prof. Grzegorz Królczyk z Politechniki Opolskiej, dziewiąte miejsce w gronie polskich uczelni jest szczególnym wyróżnieniem dla politechniki.
Reklama
Reklama

Tylko 32 polskie uczelnie wyższe zakwalifikowano do najnowszej edycji światowego rankingu The World University Rankings 2023. Politechnika Opolska jest na dziewiątej pozycji w Polsce. W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 121 mln cytowań z ponad 15,5 mln publikacji badawczych i uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 tys. naukowców z całego świata.

W sumie do rankingu zebrano ponad 680 tys. danych z ponad 2,5 tys. instytucji, które je przesłały.

W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Opolska zajmuje miejsce w przedziale 1 201-1 500 obok takich ośrodków, jak: AGH, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, KUL w Lublinie, SGGW, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.

W przedziale 1 501+ znalazły się takie uczelnie, jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, UMCS, Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Rzeszowska, SGH, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Politechnika Wrocławska.

"Już sam fakt zaklasyfikowania danej uczelni w rankingu jest niebywałą nobilitacją. To największy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. Politechnika Opolska nie tylko została po raz pierwszy ujęta w rankingu, ale w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9 miejsce na 32 ośrodki naukowe" - podkreślił prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Ranking bierze pod uwagę takie kryteria, jak: jakość kształcenia i środowiska uczenia się (teaching) - 30 proc., jakość prowadzonych badań (research) - 30 proc., wpływ prowadzonych badań - 30 proc., perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania (international outlook) – 7,5 proc. oraz transfer wiedzy (international outlook) – 2,5 proc.

Czytaj więcej:

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

Holandia: Uniwersytety apelują do studentów, aby nie przyjeżdżali bez zapewnionego mieszkania

Cztery polskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama