Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska gospodarka zbliża się do standardów zachodnich

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska gospodarka zbliża się do standardów zachodnich
Według ekspertów z Polskiego Instytut Ekonomicznego, polska gospodarka coraz mocniej przypomina tą na Zachodzie. (Fot. Getty Images)
PKB wzrósł ponad dwuipółkrotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie. Dochody gospodarstw domowych są dwa razy wyższe, a mieszkania większe i lepiej wyposażone - informuje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie 'Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura'.
Reklama
Reklama

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, obecnie Polka żyje średnio o prawie sześć, a Polak o prawie osiem lat dłużej. Wyższym wykształceniem legitymuje się dziś co 4. mieszkaniec Polski, a rosnące wydatki na infrastrukturę idą w parze z większą dbałością o środowisko.

Porównując do sytuacji z czerwca 1989 roku, można zaobserwować szereg zmian jakościowych, które nastąpiły we wszystkich sferach życia publicznego - uważa instytut.

"Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej" - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dodaje, że wystarczy spojrzeć na polski eksport, którego wartość wzrosła z 19 mld USD w 1990 roku do 262 mld USD w roku 2018.

Specjaliści z ośrodka analitycznego uważają, że przeciętnym Polakom żyje się coraz lepiej. (Fot. Getty Images)

Znacznej przemienia uległa struktura zatrudnienia. 30 lat temu w rolnictwie pracował co czwarty Polak, obecnie zaledwie co dziesiąty. Wyraźnie wzrosło znaczenie usług: obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Struktura polskiej gospodarki stała się tym samym podobna do państw Europy Zachodniej i Ameryki Północnej - można przeczytać w raporcie.

Okres transformacji gospodarczej charakteryzował nie tylko dynamiczny wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych, który dzisiaj jest niemal dwukrotnie wyższy (96%), lecz także wzrost zadłużenia oraz rosnący zasięg ubóstwa.

Zadłużenie polskich gospodarstw domowych wzrosło z niespełna 2,3 proc polskiego PKB w 1995 do niemal 35,6 proc. PKB w roku 2017. W okresie 1994-2004 procent gospodarstw domowych żyjących poniżej poziomu relatywnego ubóstwa wzrósł o połowę (z 13,5 proc. do 20,3 proc.). Od 2005 r. widoczny jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika, który obecnie kształtuje się na poziomie zbliżonym do tego z połowy lat 90.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama