Menu

Polscy turyści jednymi z najliczniej odwiedzających Węgry

Polscy turyści jednymi z najliczniej odwiedzających Węgry
Polacy chętnie spędzają urlop nad jeziorem Balaton. (Fot. Getty Images)
Polacy zajęli w 2020 r. trzecie miejsce wśród zagranicznych turystów na Węgrzech i choć w tym roku jest ich na razie nieco mniej, jesienne wydarzenia na pewno zachęcą ich do przyjazdu - ocenił prezes Węgierskiej Agencji Turystycznej (MTUE) Zoltan Guller. W zeszłym roku najwięcej zagranicznych turystów przybyło na Węgry z Niemiec i Austrii.
Reklama
Reklama

"Polska była w 2020 r. na Węgrzech trzecim najważniejszym rynkiem pochodzenia zagranicznych turystów, między innymi dzięki temu, że w drugiej połowie roku ułatwiono wjazd z krajów Grupy Wyszehradzkiej" - przekazał Guller.

W ciągu pierwszych 7 miesięcy bieżącego roku przyjechało natomiast na Węgry 39 tysięcy gości z Polski, którzy spędzili w tutejszych miejscach noclegowych w sumie 116 nocy.

"Na razie liczby te odstają od ubiegłorocznych, ale zbliżająca się seria wydarzeń związanych ze Dniem św. Stefana (świętem państwowym 20 sierpnia), a także wrześniowy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i wizyta papieża z pewnością ściągną na Węgry znaczną liczbę polskich gości" - ocenił Guller.

W tym roku szykowane są najbardziej okazałe w historii obchody święta państwowego w Dzień św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Uroczystości i imprezy rozciągną się na długi weekend 19-22 sierpnia. W tym czasie zorganizowane zostaną wydarzenia w 17 miejscach, a coroczny pokaz fajerwerków będzie bardziej okazały niż zwykle - będzie go można oglądać nad Dunajem na odcinku 4,3 km.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach 5-12 września w Budapeszcie. W programie znajdą się msze święte, programy duchowe i kulturalne, w tym prelekcje i wystawy, a także imprezy dla rodzin i dzieci. Kongres zakończy msza św., którą odprawi papież Franciszek.

Polacy szczególnie upodobali sobie na Węgrzech Balaton, Debreczyn przy granicy z Rumunią i jego okolice oraz góry Bukowe i Matra w północno-wschodniej części kraju. "Spędzają tam przeciętnie 3 noce" - zauważył Guller. Na miejsca te przypadało w zeszłym roku odpowiednio 29 proc., 24 proc. i 19 proc. noclegów.

W ciągu pierwszych miesięcy bieżącego roku wśród najczęściej odwiedzanych przez nich miast znalazły się Budapeszt, uzdrowisko Hajduszoboszlo na wschodzie kraju, Siofok nad Balatonem i położony między górami Matra i Bukowymi Eger.

Dla branży turystycznej, która wypracowuje ponad 13 proc. PKB Węgier, pandemia koronawirusa była ogromnym ciosem. Teraz powoli rynek się odbudowuje. W lipcu o 17 proc. przekroczony został ubiegłoroczny rekord miesiąca: w krajowych miejscach noclegowych spędzono 5,6 mln nocy.

Czytaj więcej:

Węgry: Szybka kolej Warszawa-Budapeszt może dotrzeć również do Wiednia

Węgry: Nad Balatonem brakuje kucharzy. Poszukiwani nawet cudzoziemcy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama