Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy urzędnicy robią coraz więcej kontroli podatkowych. Eksperci prognozują dalsze wzrosty

Polscy urzędnicy robią coraz więcej kontroli podatkowych. Eksperci prognozują dalsze wzrosty
Polskie urzędy podatkowe podjęły teraz wzmożoną pracę. (Fot. MondayNews)
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w pierwszej połowie br. liczba wszczętych kontroli podatkowych była o ponad 16% większa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.
Reklama
Reklama

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, w pierwszej połowie br. wszczęto ponad 8 486 kontroli podatkowych. To o 16,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 7 293. Jak zaznacza doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika, wzrost w 2022 roku mógł być spowodowany powrotem do normalnego trybu pracy urzędów skarbowych. Wcześniej część z nich pracowała zdalnie ze względu na pandemię.

"W ostatnich latach nastąpiły liczne zmiany w przepisach prawa. W związku z tym pojawiły się nowe trendy i kierunki w zakresie kontroli. To wpływa na zwiększenie możliwości zakresu działań organów, co przekłada się także na większą liczbę kontroli" – tłumaczy prof. Adam Mariański, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC i prezes Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych.

Z udostępnionych danych wynika, że w pierwszej połowie br. najwięcej kontroli zostało wszczętych przez IAS w Warszawie – 1 613 (I poł. 2021 roku – 1088). Dalej są IAS-y we Wrocławiu – 1071 (801), w Krakowie – 939 (759), Katowicach – 766 (721), a także w Poznaniu – 604 (645). Na końcu listy widzimy Olsztyn –168 (222), Opole – 189 (188), jak również Kielce – 216 (204). 

Z danych przekazanych przez resort wynika też, że od stycznia do czerwca br. zostało zakończonych
7 538 kontroli podatkowych, w tym pozytywnych było 7 349 (97,5%). W statystykach z analogicznego
okresu ubiegłego roku widzimy odpowiednio 6 532 i 6 312 (96,6%).

Państwo polskie szuka możliwości poprawy sytuacji finansowej, a ściąganie podatków to oczywista metoda zasilenia krajowego budżetu. (Fot. Getty Images)

Według prof. Mariańskiego, z pewnością wzrost pozytywnych wyników jest efektem coraz dokładniejszych narzędzi służących do typowania podatników. Jednak tak wysokie wskaźniki potwierdzają ogólne założenie, iż organ rozpoczynając kontrolę, musi z zasady znaleźć jednak jakieś nieprawidłowości.

Ekspert dodaje, że im więcej występuje zmian w przepisach, tym większe jest prawdopodobieństwo znalezienia błędów po stronie podatnika. To oczywiście jest dość niepojącym sygnałem.

"W gąszczu niejasnych przepisów podatkowych mogą pojawiać się błędne interpretacje lub pomyłki. Ale one nie powinny być podstawą do agresywnych działań fiskusa w celu ściągania z firm kolejnych danin. Oczywiście jeśli podatnicy celowo nie płacili podatków, to reakcje urzędów są jak najbardziej
prawidłowe. Natomiast zdarzają się takie postępowania, w których podatek jest ustalany przez urzędników, pomimo braku podstaw do kwestionowania dokonanych przez podatników rozliczeń" –
dodaje doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika.

"Przedsiębiorcy powinni nastawić się na zwiększoną liczbę kontroli podatkowych" - dodaje Stoch-Mika. Jak zaznacza, szeroko rozwinięte programy socjalne w Polsce, niedofinansowanie służby zdrowia, szkolnictwa i pandemia przyczyniły się do zwiększenia wydatków państwa. To z kolei powoduje, że obecne źródła finasowania mogą być niewystarczające.

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Długa lista podatkowych korzyści

"Dziennik Gazeta Prawna": Inflacja w Polsce "najwyższa od ćwierć wieku"

Eurostat: W którym kraju UE zapłacimy najwięcej za prąd, a w którym najmniej?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama