Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy chorzy na cukroholizm. Ma pomóc podatek od cukru

Polacy chorzy na cukroholizm. Ma pomóc podatek od cukru
Cukry proste powinny stanowić maksymalnie 10 proc. energii, jakiej dostarczamy organizmowi. (Fot. Getty Images)
Jego spożycie zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, które prowadzą do wielu groźnych schorzeń. Eksperci wciąż głowią się nad tym, jak skłonić społeczeństwo do ograniczenia konsumpcji cukru. Czy wprowadzenie podatku od słodzonych napojów to rozwiązanie tego słodko-gorzkiego dylematu?
Reklama
Reklama

Specjaliści, ze Światową Organizacją Zdrowia na czele, stale namawiają do tego, by ograniczyć spożycie cukru. Jego nadmiar w diecie zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, które prowadzą do szeregu innych powikłań. Do nadciśnienia, zwyrodnienia stawów, zawału, udaru czy zaburzeń płodności.

Według rekomendacji WHO, cukry proste powinny stanowić maksymalnie 10 proc. energii, jakiej dostarczamy organizmowi. Tyle że jest to dość karkołomne zadanie. Bo choć cukier kojarzy nam się głównie ze słodyczami - które przy odpowiednio silnej woli możemy wyeliminować z diety - w swoim składzie ma go wiele innych produktów; takich, w których jego obecność może wprost zdumiewać.

Znajduje się on bowiem m.in. w chlebie, ketchupie, owocowych jogurtach, płatkach śniadaniowych, a nawet wędlinach, do których dodaje się substancje słodzące. Ukrytym źródłem cukru są też słodzone napoje, które Polacy piją na potęgę. Należy, że w litrowej butelce popularnego gazowanego napoju o smaku limonki znajduje się go aż 20 łyżeczek.

Ukrytym źródłem cukru są też słodzone napoje, które Polacy piją na potęgę. (Fot. Getty Images)

Kontrowersyjnym pomysłem na walkę ze zbyt dużą konsumpcją cukru jest wprowadzenie specjalnego podatku. Lista krajów, które wprowadziły podatek od cukru jest długa - znajdują się na niej m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Francja i Norwegia. Dołączyć do nich ma wkrótce Polska.

Nowelizacja ustawy zakłada nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości 70 lub 80 gr na słodzone napoje zawierające monosacharydy, disacharydy i oligosacharydy. Czy takie rozwiązanie ma sens i w istocie pomoże ograniczyć konsumpcję cukru?

Głównym argumentem zwolenników wprowadzenia nowego podatku jest walka z otyłością, która w naszym kraju stanowi coraz poważniejszy problem. Dość wspomnieć, że obecnie aż 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. 

Wiele produktów, w tym ketchup, ma w swoim składzie cukier. (Fot. Getty Images)

"Jestem zawsze na tak, jeśli chodzi o próbę zmiany nawyków żywieniowych na lepsze. Trudno mi powiedzieć, czy ten krok będzie skuteczny. Mam nadzieję, że podatek od cukru skłoni producentów do zmiany składu produktów na lepszy. Jeśli nie, to być może ceny produktów z dużą zawartością cukru i te, których skład jest w porządku zrównają się, a wtedy konsument wybierze produkt zdrowszy. Pozytywnym aspektem wynikającym z tego pomysłu jest już sam fakt, że mamy okazję do przypomnienia wszystkim o niekorzystnym działaniu cukru na zdrowie" - zaznacza dietetyczka Emilia Kołodziejska.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd pod presją, aby wprowadzić "podatek od kalorii"

Dieta Polaków: Więcej cukru i mięsa, mniej warzyw i owoców

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama