Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy i inni obywatele UE ze statusem osoby osiedlonej "powinni domyślnie dostać obywatelstwo UK"

Polacy i inni obywatele UE ze statusem osoby osiedlonej "powinni domyślnie dostać obywatelstwo UK"
W jaki sposób ścieżka do otrzymania brytyjskiego paszportu miałaby być ułatwiona dla Europejczyków? Tego na razie nie wiadomo... (Fot. Getty Images)
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii wystosowało specjalny list do szefa Partii Pracy Keira Starmera, w którym wskazuje na potrzebę 'automatycznego' nadania brytyjskiego obywatelstwa wszystkim Europejczykom w UK posiadającym już status osoby osiedlonej (settled status). List jest następstwem raportu Labour Together, także wskazującego na konieczność 'domyślnego' nadania im obywatelstwa.
Reklama
Reklama

Labour Together to polityczny ośrodek analityczny doradzający Partii Pracy (Labour Party), która - jak twierdzą analitycy - niemal na pewno stworzy jesienią nowy rząd, wygrywając wybory parlamentarne.

"Partia Pracy powinna zapewnić domyślne obywatelstwo brytyjskie milionom obywateli Unii Europejskiej osiadłych w Wielkiej Brytanii, rozwiewając tym samym obawy, że migranci nie wnoszą żadnego wkładu w gospodarkę" - zasugerowała liderowi Labourzystów organizacja. Obszerny raport w tej sprawie zamieściła też na swojej stronie.

Czytamy w nim m.in., że aby uniknąć społecznych podziałów "brytyjska polityka migracyjna musi wzmacniać poczucie przynależności poprzez aktywne zachęcanie migrantów do przyjęcia obywatelstwa brytyjskiego". W tym celu właśnie wskazano na konieczność ułatwienia Europejczykom legitymującym się statusem osoby osiedlonej otrzymania brytyjskiego paszportu.

Nie wskazano przy tym, na czym miałyby te ułatwienia polegać i jak ewentualnie mogłaby być skrócona droga do uzyskania paszportu. "Raczej mało prawdopodobne jest, aby zrezygnowano z egzaminu z języka angielskiego czy wiedzy o kraju" - twierdzi Wiktor Moszczyński, rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii i wieloletni radny Labourzystów.

"Partii Pracy chodzi o wsparcie ze strony osób, które mają szerszy europejski horyzont i mogą to okazać podczas głosowania w wyborach parlamentarnych. Stąd ta zachęta do starania się o brytyjskie obywatelstwo" - tłumaczy. 

Obecnie Europejczycy z settled status są w UK uprawnieni do głosowania w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie mogą jednak wybierać posłów - na co zwróciło uwagę także Zjednoczenie Polskie.

Obecnie każdy posiadacz statusu osoby osiedlonej (settled status) może aplikować o brytyjskie obywatelstwo. Jest to jednak dość długotrwały i kosztowny proces. (Fot. Getty Images)

"Wsparliśmy i zaangażowaliśmy się w niedawną kampanię na rzecz rozszerzenia praw wyborczych w
wyborach parlamentarnych dla obywateli UE ze statusem osiedlenia, ale niestety ta propozycja
nie została jeszcze przyjęta przez żadną z głównych partii politycznych. W rezultacie ponad 4 miliony
brytyjskich podatników posiadających obywatelstwo UE pozostaje bez reprezentacji parlamentarnej w tym kraju" - czytamy w piśmie Zjednoczenia do Keira Starmera, datowanym na 4 kwietnia br.

"Uważamy, że szansa na automatyczny dostęp do obywatelstwa brytyjskiego rozwiąże w przyszłości w prosty sposób kwestię pozbawienia praw wyborczych" - twierdzi podpisana pod listem prezes Zjednoczenia, Alicja Donimirska.

Dodaje przy tym, że chociaż Polacy są cenną częścią brytyjskiego społeczeństwa i wnoszą niemały wkład do brytyjskiej gospodarki, to wciąż mogą być zdani na "kaprys" Home Office, jeśli chodzi o interpretację prawa. Dowodem tego był chociażby skandal z pokoleniem Windrush.

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii w liście do Starmera zaznacza, że jest gotowe do udziału w rządowych konsultacjach w tej sprawie i przypomina, że co najmniej 1,138 mln obywateli Polski zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie uzyskało settled lub pre-settled status.

Czytaj więcej:

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Home Office zmienia zasadę dotyczącą praw obywateli UE, którzy przebywali w UK przed Brexitem

Sadiq Khan zaapelował do Europejczyków mieszkających w Londynie przed wyborami na burmistrza

    Komentarze
    • Mieciu muraz
      10 kwietnia, 17:36

      Tylko januszom należy się obywatelstwo

    • Sowa
      10 kwietnia, 17:56

      Ja musiałam zdawać egzaminy i płacić i za biometric i za wniosek i za egzaminy, za przysięgę tez bo była srandemia i były straszne terminy i za przyspieszony trzeba było płacić, w sumie wyszło £1900. Zrezygnują z takich opłat?

    • Antyuj
      10 kwietnia, 19:01

      po określonej weryfikacji jestem za

    • Matt Londonist
      10 kwietnia, 19:20

      Hehehe ale poleciał w chmury. Trzeba zaczać skromnie - moze od dania suplementu rezydentury fizycznego ( coś w postaci Biometric Resident Permit BRP). Nie można dyskryminować nie-unijnych ludzi z IND/ILR (Indefitine leave to remain).

    • Celestyn76
      10 kwietnia, 20:14

      Założę się ze 3/4 brytoli nie zdaloby tego egzaminu bo to w większości niegramotna masa

    • Żałosne żebractwo
      10 kwietnia, 20:23

      Jak ktoś chce otrzymać obywatelstwo to sprawa jest prosta. Aplikacja, test językowy i fura kasy do tego. Żadnej drogi na skróty, bo sprawiedliwość musi być. Chyba, że komuszek Starmer chce oddawać pieniądze tym co uczciwie zaaplikowali po obywatelstwo.

    • Bruum
      10 kwietnia, 20:36

      Proszę przemnożyć sobie miliony obywateli EU przez koszt uzyskania obywatelstwa... odpowiedź sama się nasuwa.

    • Janusz z PGR
      10 kwietnia, 21:07

      Nom w robocie to kolegi gadały że Anglia to jest tak bogata, tak pienkna i wielka, że ja to kolegom uwierzył, mi nikt nie powie że kolegi się mylom,ja nie mogę się doczekać paszportu angielskiego ,bo może wtedy bedem mógł wrócić do kraju i mnie nie złapiom na lotnisku, a jak mnie złapiom, to ja im pokażem angielski paszport. Proszę się tu nie wymondrzać wyrobniki z podkarpackiego,nie podoba wam się Anglia ,bilet ja widział dzisiaj po 15 funtów w jednom stronę.

    • Matt Londonist
      10 kwietnia, 22:47

      To bylo by nie fer bo sam zaplacilem £1,580 za caly proces i jeszcze musialem zdac test B2 i life w UK a teraz byle mietek mialby dostac nawet bez znajomosci ang i za fri?

    • 10 kwietnia, 23:10

      O juz 9 oczekujacych komentarzy od januszy codziennie ujadajacych jak to zle w UK a fajnie w Polsce... Niech zgadne o czym beda biadolic: nie chcemy nawet za darmo, po co nam ten nic nie warty paszport, funt po 4.98pln, jedzenie do bani, domy zaplesniale i zapluskwione, pogoda nie pasuje... Gryzie was, ze ktos sobie tu dobrze radzi, jest zadowolony i szczesliwy ma banana na twarzy w przeciwienstwie do was ze spuszczonymi glowami. Dalej frustraci, malkontenci, tetrycy, defetysci i pesymisci- laczcie sie we wspolnym bolu doopy.

    • Polak UK
      10 kwietnia, 23:28

      To są tylko propozycje i prośba tego ośrodka analitycznego a żadne prawo czy ustalenia oni proszą Starmera i wcale nie musi się zgodzić a prawdopodobnie nigdy się na to nie zgodzi jestem w stu procentach przekonany.

    • O tak
      10 kwietnia, 23:43

      Ale ja nie chce. Ze względów podatkow manipulacyjnych

    • Ewa
      11 kwietnia, 08:15

      Za duża wyrwa w budżecie aby z pieniędzy zrezygnowali szczególnie Laburzyści, który będą potrzebować na rozdanie innym, a tu ryzyk fizyk czy rzeczywiście EU obywatele na nich zagłosują ( bo przecież się nie określili czy byli za czy przeciw Brexit). Druga sprawa komu ten paszport jest potrzebny skoro polski otwiera już te same drzwi - może dwa kraje. Jeśli chodzi o wybory to osoby z Pakistanu, Indii czy Bangladeszu mogą głosować nawet bez UK paszportów to kwestia wyprowadzenia zapisu że osoby z tytułem osiedleńca też mogą i już paszport nie potrzebny.

    • KarolinaDerpinska
      11 kwietnia, 08:43

      przypominam ze juz tak kiedys Uk bez problemu rozdawało obywatelstwo ( na przykład Albańczykom w 2000 z fałszywymi dokumentami) i mają teraz pokolenia obywateli bez znajomości języka, bez zintegrowania sie z krajem i wychowujących dzieci i wnuki w taki sam sposób jak w krajach z których przyjechali. A pozniej placz, ze brudno, że nikt nie placi podatkow, ze syf i problemy.

    • Do Sowa
      11 kwietnia, 08:48

      masz calkowita racje, przy takiej kwocie za obywatelstwo to im sie nie oplaca. Dalej beda doic z ludzi prawie £2000. Dawno moglam zrobic ale nie dosc ze to nieadekwatna kwota do tego co sie dostaje (UK po Brexit lol) to jeszcze zupelnie nie potrzebny jesli ma sie status osiedlenczy.

    • Bloop
      11 kwietnia, 10:03

      Ja mieszkam 22 lata pracuje zero zasiłków, non stop praca nie karany. Angielki i historia kraju nawet bardzo dobra. I mam płacić za 2000 chyba w snach

    • Ucieczka z piekła 51 dni.
      11 kwietnia, 11:58

      @Bloop dlatego ten kraj to gówno bo nie promuje ludzi uczciwych integrujących się. Poznałem Polaka który jest Anglikiem tak naprawdę, od 9 roku życia rząd brytyjski opłaca jego edukację. Po co? Aby nadać mu obywatelstwo aby mógł legalnie pracować w UK i był kompatybilny. "NIE" Ma settlersa i Polski paszport i żadnych ułatwień do uzyskania Angielskiego. Czyli zainwestowali w jego edukację z 60 tys f? Aby człowieka puścić i umożliwić mu lepsze życie zagranicą. W moją edukację zainwestowali 6 tys f . Jeżeli ktoś z nas wyjdzie na 5 lat stracimy prawo powrotu. Tak działa kraj GÓWNA :-) .

    • Juhas
      11 kwietnia, 13:08

      Podstawowe pytanie, po co komukolwiek obywatelstwo brytyjskie? Poza możliwością udziału w wyborach parlamentarnych, które nic nie zmieniają. Status osiedleńca daje takie same prawa i przywileje co obywatelstwo, zaś polski paszport jest już silniejszy od brytyjskiego bo po Brexit w wielu krajach europejskich brytole potrzebują wiz.

    • Brytyjczyk z paszportem
      11 kwietnia, 15:08

      Bloop nie ośmieszaj sie 22 lata a nie znasz brytyjskiej kultury dla nich jesteś nic tylko migrant niezależnie czy masz paszport czy nie.Anglosaska kultura jest najgorsza na świecie i paskudna dokładnie tak jest w Kanadzie Australii i Nowej Zelandii i USA takie traktowanie i podejście każdego nawet swojego.
      Stąd trzeba uciekać a nie wychwalać .

    • Benekiciaż
      11 kwietnia, 15:30

      A ja bym chciał taki paszporcik bo może prędzej dostanę wysoki kredyt w uk i ucieknę z tego bagna z moimi należnymi pieniędzmi a w pl sonie kupiw wille pocałujcie mnie w tylek ..nie będę już pracował dka tych leniwców!

    • Czytelnik anonimowy
      11 kwietnia, 19:35

      Większość patoli tutaj nawet nie ma statusu tylko się ukrywa pracuje na czarno i się cieszy że ich jeszcze nie złapali patologia do potęgi taki to będzie wychwalał nawet psią kupę na chodniku i się zachwycał

    • Agnieszka
      11 kwietnia, 20:49

      Ten kto bedzie chcial i uzna ze przyda mu sie obywatelstwo brytyjskie.Zrobi to sam bez ogladania sie na innych. Ta kwestia pidn9szona teraz powinna byc rozwiazana na poczatku brexitu. I to po obu stronach UE jak i Brytanii. Jedni i drudzy gdy chcieli pizostac tam gdzie byli powinni otrzymac paszporty danego kraju. Oczywiscie gdy spelniali podstawowe kryteria przeznawania settles status. To co robi teraz burmistrz londynu jest farsą wyborczą. Skoro Polacy uwierzyli w Tuska czemu nie mieli by dac sie nabrac na taką zagrywkę. Czy ten brak wiary w mądrość Polakow na wyspach mial początek w Rp?

    • Edna
      12 kwietnia, 16:38

      Na tym forum obnażone zostały najgorsze cechy Polaków, zazdrość, zawiść bo ja to musiałem płacić a jeśli inni dostaną za darmo to już są potepiani. Na litość Boską!! co z wami Polakami ! Czy jeden z drugim co ma brytyjski paszport jesteś w czymkolwiek lepszy, mądrzejszy, wazniejszy od innych !??

    • @Edna
      12 kwietnia, 20:46

      Brytyjski paszport czyni cię obywatelem tego kraju z wszystkimi tego pozytywami i negatywami. Jego brak tylko zwykłym emigrantem skazanym na łaskę państwa w jakim przebywa. Jeśli ktoś lubi być człowiekiem drugiej kategorii to jego sprawa. Na pewno nie należy rozdawać obywatelstwa każdej łachudrze tak jakbyś to chciała głupiutko czynić w ramach bardzo źle pojętej sprawiedliwości.

    • Polak z paszportem
      13 kwietnia, 11:12

      Do ostatniego komentarza a jakie to przywileje i pozytywy czynią mnie lepszym? jestem obywatelem tego kraju od 2018 roku i czuję się o połowę gorzej jak wcześniej jako obywatel drugiej kategorii, w żadnym wypadku nie uważam że obywatelstwo czyni cię obywatelem pierwszej kategorii ,śmieszne i tylko śmieszne ,mało tego w tym kraju asylum seekers mają więcej przywilejów i praw, jak naturalizowany obywatel.

    • @Do Polak z paszportem
      13 kwietnia, 15:28

      Jak tak ci źle to oddaj paszport i przypłyń łódką do Dover. Czytaj komentarz powyżej ze zrozumieniem, jak widać masz z tym problemy. Typowe ciemniactwo prezentowane tu przez 'yntelygentów', zwanych też ostatnio 'fajno Polakami'. Wracaj lepiej do Polski, tam już PO i reszta czeka na takich jak tu.

    • Opykany
      14 kwietnia, 07:55

      @Do Polak z paszportem odezwała się patologia z materaca no ty paszportu miał nie będziesz nawet polskiego bo trzeba mieć kasę aby zapłacić za niego
      Ty czyli jobo lub Janusz z pgr i obszczany materac

    • Czytelnik anonimowy
      15 kwietnia, 19:26

      Z komentarzy mozna wyroznic calkowite dno intelektualne i moralne nicków opykany, @edna, czytelnik anonimowy, benekiciaz, mieciu . Masakra

    • Do Opykany
      16 kwietnia, 12:23

      Szkoda czasu na czytanie bredni wytworzonych przez takich obszyczymurow ja ty i tobie podobne materace na tym forum. Powinni was deportowac z UK w trybie naglym, bo tylko wstyd Polakom przynosicie. Z Polski powinno sie takich wypuszczac tylko po uprzednim badaniu psychiatrycznym i wenereologicznym.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama