Menu

Pod górkę po brytyjski paszport? "Rząd zaczął wszystko utrudniać"

Pod górkę po brytyjski paszport? "Rząd zaczął wszystko utrudniać"
Piotr Gudan uważa, że ​​rząd Wielkiej Brytanii utrudnia obywatelom UE uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa po Brexicie. (Fot. TheCourier.co.uk/screenshot)
Polak, który mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii od ponad 15 lat, musiał zwrócić się o pomoc do lokalnej społeczności w szkockim Perthshire, aby zebrać pieniądze na opłaty w celu aplikowania o brytyjski paszport - informuje TheCourier.co.uk.

Piotr Guda uważa, że ​​rząd Wielkiej Brytanii utrudnia obywatelom UE uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa po Brexicie - nawet tym, którzy posiadają status osoby osiedlonej (settled status).

W związku z tym, że jego biznes (firma organizująca spływy kajakowe) jest obecnie zamknięty przez pandemię koronawirusa, a sama opłata za złożenie wniosku o obywatelstwo wynosi £1 300, Polak poprosił o pomoc lokalną społeczność. W ciągu niecałych 24 godzin na platformie crowdfoundingowej GoFundMe udało mu się zebrać prawie 2 000 funtów.

"Zacząłem czuć się prawie tak samo jak w 2016 roku (23 czerwca 2016 r. odbyło się referendum w sprawie Brexitu - przyp. red.)" -  wyznał Polak w rozmowie z TheCourier.co.uk. "Rząd zaczął wszystko utrudniać i nie sądzę, że będzie łatwiej" - dodał, podkreślając, że "największym problemem są niewiarygodne koszty" związane z aplikowaniem o paszport.

"Mieszkam w Wielkiej Brytanii od ponad 15 lat, zawsze miałem pracę i na różne sposoby przyczyniałem się do rozwoju społeczeństwa. Mimo to, człowiek wciąż czuje się obywatelem drugiej kategorii; zwłaszcza od czasu referendum" - podkreślił Gudan, którego żona jest obywatelką Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Polaka, rząd Borisa Johnsona nie ułatwia obywatelom UE życia w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

"Sama opłata administracyjna wynosi £1 300, a do tego dochodzą inne wydatki. Wstrzymałem zbiórkę pieniędzy przy kwocie £1 900, ale nie wiem, czy nawet ta suma pokryje wszystkie koszty" - stwierdził Polak.

Mężczyzna doświadczył biurokratycznego bezsensu już podczas aplikowania o rządową pomoc, gdy jego firma została zamknięta w związku z pandemią Covid-19.

Jak wyjaśnił, Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) nie akceptuje statusu osoby osiedlonej, w związku z czym musiał dostarczyć 84 różnych dowodów, aby przejść przez cały proces. "To doświadczenie pokazało mi, że będzie tylko trudniej. Jeśli będę miał szczęście, otrzymam obywatelstwo przed Bożym Narodzeniem lub w styczniu 2021 r." - stwierdził mężczyzna.

Piotr Gudan podziękował wszystkim za pomoc w zbieraniu funduszy na jego wniosek o brytyjski paszport. "Zanim poszedłem spać, cała kwota już była zebrana. To fenomenalne" - przyznał Polak.

Czytaj więcej:

Tysiącom obywateli UE odmówiono prawa do pozostania w UK

Boris Johnson: "Wydajemy sporo pieniędzy po to, aby imigranci nauczyli się angielskiego"

"Wielka Brytania nie zapewnia pomocy obywatelom UE"

Obywatele UE w UK bez szans na brytyjski paszport? Nowy przepis Home Office

    Kurs NBP z dnia 14.07.2025
    GBP 4.9151 złEUR 4.2614 złUSD 3.6475 złCHF 4.5760 zł

    Sport