Piłkarska Liga Narodów: Triumf Hiszpanii w finale

Hiszpania została triumfatorem Ligi Narodów. (Fot. JOHN THYS/AFP via Getty Images)
Hiszpania pokonała Chorwację 5-4 w rzutach karnych w finale piłkarskiej Ligi Narodów w Rotterdamie. Po dogrywce było 0:0. 'La Roja' jest trzecim w historii triumfatorem tych rozgrywek. Przed dwoma laty zwyciężyła Francja, a w pierwszej edycji - Portugalia.

Było to pierwsze spotkanie tych zespołów od czerwca 2021 roku, kiedy zmierzyły się w 1/8 finału mistrzostw Europy. Wówczas górą była Hiszpania, która zwyciężyła po dogrywce 5:3.

W niedzielę dogrywka też była konieczna, ale tym razem nie dała rozstrzygnięcia. Przez 120 minut nie padła ani jedna bramka, a najlepszą sytuację zmarnował w 84. minucie Ansu Fati. Hiszpan oddał strzał na bramkę, w której nie było już bramkarza Chorwatów, ale trafił w ostatniego obrońcę Ivana Perisica.

W konkursie "jedenastek" pomylili się Lovro Majer i Bruno Petkovic, natomiast jednego karnego dla Hiszpanii nie wykorzystał Aymeric Laporte. W decydującym skuteczny był za to Dani Carvajal.

Chorwacja po raz kolejny była bliska tytułu. W ostatnich dwóch edycjach mistrzostw świata zajęła drugie i trzecie miejsce. Z kolei Hiszpania, która przed dwoma laty przegrała finał LN z Francją, zdobyła pierwsze trofeum od 2012 roku, gdy triumfowała w mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie.

Tymczasem Włochy pokonały w Enschede Holandię 3:2 (2:0) i zajęły trzecie miejsce.