Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pestycydy są zawarte prawie we wszystkich pomarańczach i winogronach w UK

Pestycydy są zawarte prawie we wszystkich pomarańczach i winogronach w UK
Owoce i warzywa najlepiej kupować z rynków lokalnych lub krajowych, ostatecznie mogą także pochodzić z krajów UE. (Fot. Getty Images)
Prawie wszystkie winogrona i pomarańcze zawierają 'koktajl z pestycydów' - wynika z badań, które wyodrębniły najbardziej zanieczyszczone owoce i warzywa w koszykach zakupowych konsumentów. Co roku rząd bada próbki produktów spożywczych na obecność chemikaliów, aby sprawdzić, czy ślady można znaleźć w brytyjskiej żywności – informuje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Oficjalne dane, przeanalizowane przez organizację Pesticide Action Network (PAN), wykazały obecność 122 różnych pestycydów w 12 najbardziej zanieczyszczonych produktach, które organizacja charytatywna nazywa "brudną dwunastką". Wiele z nich jest niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia; 61 proc. zostało sklasyfikowanych jako wysoce niebezpieczne pestycydy (HHP). Jest to termin używany przez ONZ do identyfikacji substancji najbardziej szkodliwych dla ludzkiego zdrowia lub środowiska.

Lista pestycydów zawiera 47 substancji mających związek z rakiem; 15 toksyn, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcje układu rozrodczego i płodność oraz 17 inhibitorów cholinesterazy, które mogą upośledzać układ oddechowy, powodować dezorientację, bóle głowy i osłabienie. Jedna czwarta znalezionych pestycydów to substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, powodujące szereg problemów zdrowotnych, w tym wady wrodzone i zaburzenia rozwoju.

Każdy owoc lub warzywo z listy zawiera dwa lub więcej rodzajów pestycydów, a niektóre zawierają ich nawet 25. Chociaż zawartość poszczególnych pestycydów mieści się w granicach prawa, aktywiści obawiają się, że kombinacja wielu chemikaliów może być szczególnie szkodliwa dla zdrowia ludzi.

Owoce i warzywa należy zawsze myć, ale trzeba mieć świadomość, że niektóre pestycydy są wchłaniane przez rośliny i nie da się ich usunąć. (Fot. Getty Images)

Istnieją również pewne luki w tych badaniach. W tym roku rząd zdecydował się przetestować tylko trzy z 12 rodzajów owoców i warzyw z zeszłorocznej listy "brudnej dwunastki" sporządzonej przez PAN. Truskawki, cytryny i paczkowane sałaty, które znalazły się na szczycie poprzedniej listy, nie zostały przetestowane, więc nie wiadomo, czy ilość pestycydów w tych produktach została zmniejszona.

Rzecznik PAN poinformował, że nie ma innego sposobu na uniknięcie spożywania pestycydów, niż prowadzenie kampanii na rzecz ograniczenia ich stosowania.

"Jeśli chodzi o mycie, powinno ono usunąć niektóre pozostałości na powierzchni produktu (które często są substancjami grzybobójczymi), aby zapobiec gniciu podczas przechowywania i transportu. Jednakże wiele nowoczesnych pestycydów ma charakter tzw. systemiczny, co oznacza, że są one wchłaniane przez roślinę i rozprowadzane po jej tkankach, docierając do owoców i kwiatów. W rezultacie pozostałości pestycydów są często zawarte w samej masie produktu i dlatego mycie powierzchni nie jest w stanie ich usunąć" – tłumaczy rzecznik.

Pestycydy znajdują się nie tylko w świeżych owocach, są nimi zanieczyszczone również popularne owoce suszone. (Fot. Getty Images)

Zaleca się również, aby konsumenci kupowali produkty z krajów UE, jak również z UK, ponieważ UE ma zdecydowanie najlepszy system ochronny przed pestycydami na świecie. System brytyjski jest obecnie odzwierciedleniem systemu unijnego.

Pestycydy mają również wpływ na środowisko: połowa z 12 najczęściej występujących pestycydów to substancje zanieczyszczające wody gruntowe, co oznacza, że utrzymują się one w zbiornikach wodnych, potencjalnie wpływając na bioróżnorodność wodną lub jakość wody pitnej. Na liście znajdują się również substancje, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pszczół.
 

Czytaj więcej:

Polacy oszczędzają na jedzeniu. Wszystko przez rosnące ceny

Niemcy: Owoce i warzywa stają się towarem luksusowym dla osób o niskich dochodach

Rząd UK daje zielone światło uprawom genetycznie edytowanym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama