Menu

Parlament Europejski wzywa do uchylenia patentu na szczepionki przeciwko Covid-19

Parlament Europejski wzywa do uchylenia patentu na szczepionki przeciwko Covid-19
Zdaniem PE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania powinny "natychmiast znieść zakaz eksportu szczepionek i surowców". (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski domaga się tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Chce też przyspieszyć globalne wprowadzanie szczepionek.
Reklama
Reklama

W rezolucji przyjętej 355 głosami za, 263 przeciw i przy 71 wstrzymujących się, Parlament proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie tymczasowego uchylenia Porozumienia TRIPS WTO w sprawie patentów w celu poprawy globalnego dostępu do niedrogich produktów medycznych związanych z Covid-19 i rozwiązania globalnych problemów produkcyjnych.

Zdaniem europarlamentarzystów, to najlepszy sposób na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.

Aby rozwiązać problem wąskich gardeł w produkcji, posłowie wzywają UE do "szybkiego wyeliminowania barier eksportowych i zastąpienia mechanizmu wydawania zezwoleń na eksport wymogami przejrzystości eksportu".

Zdaniem PE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania powinny "natychmiast znieść zakaz eksportu szczepionek i surowców". W rezolucji podkreślono też, że do zaszczepienia 70 procent światowej populacji potrzeba ponad 11 miliardów dawek, a wyprodukowano tylko ułamek tej ilości.

Ponieważ zdecydowana większość z 1,6 miliarda dawek szczepionek trafiła do krajów uprzemysłowionych produkujących szczepionki, a tylko 0,3 procent do 29 najbiedniejszych krajów, UE musi wspierać produkcję w Afryce - podkreśla Parlament.

Wreszcie, posłowie domagają się pełnego ujawnienia przyszłych umów dotyczących zakupów, zwłaszcza szczepionek nowej generacji.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia: "Zaszczepieni prawie nie trafiają do szpitali"

WHO: Mamy teraz do czynienia z "dwutorową pandemią"

Pfizer zapowiada badania nad szczepionką z udziałem dzieci. Będą mieć miejsce m.in. w Polsce

Haiti jedynym krajem na półkuli zachodniej, który nie rozpoczął szczepień na Covid-19

  Komentarze
  • Yy
   10 czerwca, 15:10

   Wzywaja do natychmiastowego" ahahahhhahahahaha co to ma byc za cyrk ??
   Do kogo jest kierowane te info?
   Z kim wy myslicie ze macie przyjemnosc?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama