Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Odkryto notatkę rosyjskiego oficera. Opisuje sposób zapobiegający rozszerzaniu NATO

Odkryto notatkę rosyjskiego oficera. Opisuje sposób zapobiegający rozszerzaniu NATO
Rosyjskie służby podjęły wiele działań, aby nie dopuścić do rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. W tym drugim przypadku bezskutecznie. (Fot. Getty Images)
Rosyjskie służby specjalne uważały, że wzniecanie antytureckich demonstracji w głównych miastach Europy może przyczynić się do zahamowania akcesji Finlandii i Szwecji do NATO – wynika z materiału śledczego fińskiej telewizji Yle.
Reklama
Reklama

Dziennikarze Yle dotarli do notatki oficera wywiadu rosyjskiego, z której wynika, że na terenie Europy zalecano m.in. organizowanie akcji w celu profanowania flagi tureckiej, a także kreowania i publikowania obraźliwych czy prześmiewczych haseł pod adresem tureckiego prezydenta Recepa Tayipa Erdogana.

Przewidywano też rozpowszechnianie nagrań wideo z tych protestów w mediach społecznościowych. Następnie nagrania miały być powielane w środkach masowego przekazu.

Fińska służba wywiadu i kontrwywiadu (Supo) – jak wskazało Yle – wiedziała o planach podsycania przez rosyjskie służby takich demonstracji także w Finlandii, ale w tych planach nacisk położono na Szwecję, bardziej znaną w świecie muzułmańskim.

Akcja palenia Koranu w Szwecji stała się narzędziem propagandowym dla rosyjskich trolli. (Fot. Getty Images)

Nie ma oznak, aby Rosji udało się zrealizować na terenie Finlandii zakładane plany – podkreślono w raporcie. Supo w ostatnich dwóch latach ostrzegało, że incydenty w rodzaju aktów spalenia Koranu, do których doszło w Sztokholmie i Kopenhadze, mogły być źródłem inspiracji do takich akcji także w Finlandii, szczególnie wśród przeciwników wejścia kraju do NATO.

Jednak według fińskiego prawa – inaczej niż w innych krajów nordyckich – podpalenie Koranu było już wcześniej zakazane i mogłoby zostać zinterpretowane przez lokalne organy ścigania jako przestępstwo związane z obrazą uczuć religijnych. W organizację drobnych demonstracji, które się odbyły w ostatnich latach lub które były wówczas planowane na terenie Finlandii, z wyprzedzeniem interweniowała lokalna policja.

Finlandia złożyła wniosek o akcesję do NATO – w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę – wspólnie ze Szwecją w maju 2022 r. Prezydent Erdogan od początku sprzeciwiał się przyjęciu dwóch krajów nordyckich do Sojuszu. Ostatecznie Turcja jako ostatni kraj ratyfikowała członkostwo Finlandii, która formalnie stała się członkiem NATO w kwietniu bieżącego roku. Szwecja wciąż jednak czeka na zgodę Turcji i Węgier. 

Czytaj więcej:

NATO zapowiada "zdecydowane kroki", jeśli gazociąg na Bałtyku został uszkodzony umyślnie

Szef NATO: Gdyby Putin wygrał, byłaby to tragedia dla Ukraińców i zagrożenie dla nas

Szef NATO: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama