Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy: Zniesiono przepisy zabraniające oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn

Niemcy: Zniesiono przepisy zabraniające oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn
Całkowite wykluczenie z możliwości oddania krwi zniesiono także wobec osób biseksualnych i transpłciowych. (Fot. Getty Images)
Bundestag zniósł obowiązujący w Niemczech przez dekady zakaz oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn. Niemieckie stowarzyszenie Aidshilfe podkreśla wielki postęp w tej sprawie, natomiast prawicowa partia AfD krytykuje tę decyzję – poinformował portal ZDF.
Reklama
Reklama

Jak przypomina ZDF, do niedawna obowiązywały przepisy surowo zabraniające oddawania krwi mężczyznom, utrzymującym homoseksualne stosunki. Wprowadzona przez Bundestag poprawka mówi, że przy ocenianiu kandydata na dawcę krwi nie może podlegać ocenie jego orientacja seksualna, co wcześniej prowadziło do wykluczania i dyskryminacji.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami homoseksualiści mogą stać się dawcami krwi pod warunkiem, że utrzymywali abstynencję przez ostatnie cztery miesiące. "To dyskryminujące i medycznie nieuzasadnione" – skomentował Juergen Lenders, rzecznik FDP ds. polityki queer.

Nowa ustawa zobowiązuje Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy do wydania nowych wytycznych dotyczących krwiodawstwa. Całkowite wykluczenie z możliwości oddania krwi zniesiono także wobec osób biseksualnych i transpłciowych. Ponadto zniesione zostaną również ograniczenia wieku dla dawców krwi - będą mogły nimi zostać także osoby powyżej 60. roku życia, jeśli pozwoli im na to stan zdrowia.

Nowa regulacja dotycząca krwiodawstwa jest częścią umowy koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP. "Rząd koalicyjny dostosowuje się teraz do realiów życia" – podkreślił Lenders w wypowiedzi dla ZDF. Krytycznie do nowych regulacji odnoszą się politycy AfD, uważając te decyzję za motywowaną "ideologicznie".

Niemieckie Stowarzyszenie Lekarskie jest również sceptycznie nastawione do ustawy i opowiada się za modelem austriackim, gdzie obowiązuje zasada "trzy razy trzy": każdy, kto uprawiał seks z trzema różnymi partnerami w ciągu ostatnich trzech miesięcy, nie może oddawać krwi przez okres trzech miesięcy, niezależnie od orientacji seksualnej.

Jak podkreśla ZDF, z zadowoleniem zmiany w przepisach przyjęło stowarzyszenie Aidshilfe, uważając, że oznacza to "kres ustawowej dyskryminacji homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn podczas oddawania krwi".

Czytaj więcej:

Kanada zniesie zakaz oddawania krwi przez gejów

Zapasy krwi w UK spadły do tak niskich poziomów, że ogłoszono stan zagrożenia

W UK rozpoczęły się pierwsze badania kliniczne krwi wytworzonej w laboratorium

  Komentarze
  • John
   18 marca, 19:32

   Rypanie od tylu wielu partnerow przyczyna wielu chorob wenerycznych .... No coz

  • Janko Walski
   18 marca, 19:50

   A ja sie pytam, kiedy to w Polsce homoseksualni mężczyźni przestaną być dyskryminowani i będą mogli być krwiodawcami? Kiedy to w tym ciemnogrodzie w końcu nie będzie wykluczeń? Może wtedy kiedy tuskiści przyjdą do władzy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama