Menu

Niemcy: Nowy portal do rekrutacji pracowników sezonowych do pracy w rolnictwie

Niemcy: Nowy portal do rekrutacji pracowników sezonowych do pracy w rolnictwie
Oferty będą dotyczyć pracy możliwej do podjęcia już w najbliższych dniach ze względu na rozpoczynający się właśnie okres zbiorów szparagów. (Fot. Getty Images)
Nowy serwis internetowy, stworzony z inicjatywy stowarzyszeń rolniczych i przy wsparciu ministerstwa rolnictwa Niemiec, ma pomóc rolnikom w znalezieniu zastępstwa, jeśli z powodu pandemii koronawirusa zabraknie pracowników sezonowych z innych państw.
Reklama

"Swoboda podróżowania jest ograniczona w całej Europie. Sprawia to, że naszym rolnikom brakuje nawet 300 tys. pracowników" - brzmi opis umieszczony na stronie daslandhilft.de (niem. kraj pomaga).

"Wiele osób zatrudnionych w gastronomii lub handlu detalicznym nie może obecnie pracować. Inni, np. studenci, są skazani na zostanie w domu" - czytamy dalej. Organizatorzy mają nadzieję, że część z nich zdecyduje się na pracę przy zbiorach.

Serwis ma ruszyć dzisiaj. Inicjatorzy informują, że oferty będą dotyczyć pracy możliwej do podjęcia już w najbliższych dniach ze względu na rozpoczynający się właśnie okres zbiorów szparagów.

Tradycyjnie wśród pracowników na niemieckich polach sezonowych dominują osoby z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polacy. Niemieckie media stale informują o rolnikach zgłaszających, że może im zabraknąć rąk do pracy. Dotychczasowi chętni odwołują przyjazdy ze względu na strach przed zakażeniem koronawirusem, a także dlatego, że muszą opiekować się swoimi dziećmi, które podczas epidemii nie chodzą do przedszkoli i szkół.

Organizatorzy zapewniają, że "podczas zbiorów na polach możliwe jest stosowanie niezbędnych środków ochronnych, takich jak zachowanie odstępu". Dlatego podjęcie takiej pracy "nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji" - podkreślają.

Czytaj więcej:

Niemcy nie zbiorą szparagów? "Może zabraknąć tysięcy Polaków"

Niemiecki rząd przeznaczy 822 mld euro na ratowanie gospodarki

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   23 marca, 08:13

   Polacy! Dbajcie o siebie i swoje rodziny- nie jedźcie!!!!

  • Sternchen
   25 marca, 16:24

   Dlaczego? W niemczech Jak dotad jest bezpieczniej niz gdzie indziej

  • Aninimowy
   26 marca, 00:18

   Jak to zabraknie rąk do pracy?
   A co się stało z tysiącami uchodźców w Niemczech?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama