Menu

Naukowcy: Zniesienie pozostałych restrykcji w Anglii "wisi na włosku"

Naukowcy: Zniesienie pozostałych restrykcji w Anglii "wisi na włosku"
Czy 21 czerwca mieszkańcy Anglii odzyskają upragnioną wolność? (Fot. Getty Images)
Ograniczenia związane z lockdownem mogą wymagać przedłużenia po 21 czerwca, jeśli liczba zakażeń Covid-19 będzie rosła w ciągu najbliższych siedmiu dni - ostrzegają czołowi brytyjscy eksperci.
Reklama
Reklama

Kolejny tydzień jest postrzegany jako kluczowy po tym, jak po raz pierwszy pod początku kwietnia dobowa liczba zakażeń wzrosła wczoraj w Wielkiej Brytanii o ponad 3 000. Również liczba przyjęć do szpitali zwiększyła się z tygodnia na tydzień o 11 proc.

Neil Ferguson - epidemiolog, którego modele były podstawą do wprowadzenia pierwszego lockdownu w marcu 2020 r. - ostrzegł, że nadal nie jest pewne, o ile bardziej zakaźny jest budzący zaniepokojenie szczep indyjski. Naukowiec dodał, że mogą minąć kolejne 2-3 tygodnie, zanim będzie wiadomo, czy planowane zniesienie ograniczeń może dojść do skutku.

"Jeśli nowy wariant jest tylko o 20-30 proc. bardziej zaraźliwy, a szczepionki są na niego skuteczne, trzecia fala infekcji może być znacznie mniejsza niż początkowo się obawiano" - wskazał ekspert.

"Tu nie chodzi o to, jak duża jest liczba zakażeń, ale jak szybko ich przybywa. Jeśli liczba infekcji podwaja się co 10-14 dni, a przyjęcia do szpitala wykazują ten sam trend, to wówczas należy się martwić. Dlatego zniesienie pozostałych restrykcji 21 czerwca wisi na włosku" - ostrzegł.

Najnowsze dane pokazują, że wariant indyjski rozprzestrzenił się już na połowę jednostek administracyjnych w Anglii.

"Najbliższe siedem dni będzie kluczowych, a my będziemy uważnie monitorować dane" - podkreślił Chris Hopson, dyrektor generalny NHS Providers. Dodał, że obecnie do szpitali trafiają przede wszystkim pacjenci, którzy nie zostali zaszczepieni przeciw Covid-19. "To tylko pokazuje, jak ważna jest szczepionka na koronawirusa" - podkreślił.

Oczekuje się, że oficjalne zielone światło dla czwartego i ostatniego etapu łagodzenia koronawirusowych restrykcji w Anglii nastąpi dopiero 14 czerwca, czyli tydzień przed planowaną datą zniesienia pozostałych ograniczeń - w tym zasad dystansowania społecznego. 

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia: Indyjski wariant nie musi powodować więcej zgonów

"Pandemia w UK się skończy", jeśli nowe warianty nie wyślą ludzi do szpitali

Anglia: Rząd radzi mieszkańcom 8 regionów, aby "unikali niezbędnych podróży"

Kiedy decyzja ws. ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii?

Do szczepień w UK zaproszono osoby w wieku 30 i 31 lat

Rząd UK wycofał wytyczne, by unikać podróży do 8 obszarów Anglii

  Komentarze
  • Gosc
   27 maja, 17:25

   belkot, manipulacja danymi i wyciaganiz nich wnioskow dalekich od prawdy

  • !!!
   27 maja, 20:06

   Nie wzroslo o ponad 3000, tylko osiagnelo wynik powyzej 3000 tysiecy przypadkow pozytywnych w ciagu jednego dnia, co nie mialo miejsca od dawna!!!

  • ....
   27 maja, 21:24

   To co... clubów nie otworzą... ile to można w domu balować... sąsiadom bym dał odpocząć

  • Fan clarksona
   27 maja, 23:07

   Nie spodziewajcie się że to się skończy tak szybko na jesień powrót plandemi.. za dużo osób w tą @cieme wierzy i wystarczy słowo od Who że nowa pandemia jest i będzie to samo idioci się pochowają w domu i zaszczwpią na coś nowego..

  • JoBo
   29 maja, 01:06

   @Fan c. Śmiejemy się z Anglików, że tak bardzo w to wierzą. Ostatnio zażartowałem sobie przy znajomej Polce w pracy, a tu zonk. Ona, że się boi, że nie chce zachorować. Kolega Czech, to maskę najchętniej naciągnąłby na oczy i powiedział mi, że UK powinni zamknąć, jak Nową Zelandię. Ja już wpadam w jakąś apatię. Zaraz mam urlop, więc jedziemy z żoną gdzieś na Walię, wyciszyć się.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama