Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: "Zakaz korzystania z solariów mógłby ograniczyć zachorowania na raka skóry"

Naukowcy: "Zakaz korzystania z solariów mógłby ograniczyć zachorowania na raka skóry"
Według angielskich naukowców wprowadzenie zakazu korzystania z solariów mogłoby uratować życie wielu osobom. (Fot. Getty Images)
Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, która nawiązała współpracę z naukowcami z Australii, gdzie korzystanie z solariów jest już zakazane. Badacze wspólnie przeanalizowali szkodliwość i ryzyko związane z opalaniem się w solarium.
Reklama
Reklama

Badania opublikowane w "British Journal of Dermatology" sugerują, że liczba przypadków zachorowań na nowotwory skóry mogłaby się zmniejszyć o 1 200, a liczba zgonów o 200 osób w ciągu życia 18-latków, na których model ten został oparty.

Naukowcy zastosowali ten sam model badawczy wobec mieszkańców Anglii, sugerując, że dzięki niemu NHS mogłoby zaoszczędzić 700 000 funtów.

"Istnieje wiele nieprawdziwych informacji na temat korzyści z opalania się w solariach, jak na przykład ta, że dostarczają one witaminy D i zapewniają opaleniznę ochronną" - zauważyła profesor Adele Green, ekspert w dziedzinie zdrowia i chorób z Uniwersytetu w Manchesterze.

"Niestety, ekspozycja na promienie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek, a także problemy ze wzrokiem i wysokie ryzyko zachorowania na raka skóry" – podkreśliła.

Salony oferujące usługi opalania się to wielki biznes. Organizacja Sunbed Association szacuje, że w całej Wielkiej Brytanii jest kilka tysięcy tego typu obiektów z urządzeniami do opalania. Organizacja ta neguje jednak wszelkie twierdzenia, że w Wielkiej Brytanii powinno się zakazać korzystania z solariów.

Według nich, twierdzenia zawarte w tym badaniu nie są prawdziwe, ponieważ opierają się w dużej mierze na danych pochodzących z badań przeprowadzonych poza Wielką Brytanią, gdzie branża solariów nie jest tak dobrze uregulowana jak w UK.

Według danych organizacji Cancer Research UK, co roku w Wielkiej Brytanii umiera około 2 300 osób z powodu czerniaka skóry.

Korzystanie z solariów jest popularne w Anglii, zwłaszcza w regionie North East. Organizacja charytatywna Melanoma Focus określiła region północno-wschodni mianem "stolicy solariów w Wielkiej Brytanii".

Z ankiety przeprowadzonej przez tę organizację wśród 1 000 osób w Anglii wynika, że prawie połowa dorosłych osób mieszkających w tym regionie przynajmniej raz skorzystała z takiego rodzaju usług. Organizacja twierdzi, że w całej Anglii aż 42% osób w wieku od 18. do 25. roku życia korzysta z solariów.

Czytaj więcej:

Anglia: Liczba przypadków raka skóry osiągnęła rekordowy poziom

Ponad 7 mln Europejczyków choruje na raka skóry. Większości przypadków można zapobiec

  Komentarze
  • Ozi
   23 maja, 09:22

   Solaria nie szkodzą, problem jest nie czytanie instrukcji producenta. Czas w kapsule jest ograniczony tzn 15-20 minut. Ale durne ludziska wymyślają od 30-40 minut co jest głupota i brakiem rozsądku. Nie stosowanie się do zaleceń powoduje zmiany w organizmie. Ludzi trzeba edukować, a nie zabraniać im wszystkiego.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama