Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największy dinozaur świata na wystawie w UK. Gdzie będzie można go zobaczyć?

Największy dinozaur świata na wystawie w UK. Gdzie będzie można go zobaczyć?
To pierwszy raz, gdy replikę szkieletu Patagotitana zobaczą mieszkańcy Europy. (Fot. Museo Paleontologico Egidio Feruglio)
Replika szkieletu Patagotitana, który uchodzi za największego dinozaura, który kiedykolwiek stąpał się na lądzie, po Nowym Roku trafi do brytyjskiej stolicy. Jak przekazano, przed władzami stoi duże wyzwanie logistyczne, aby umieścić szkielet we właściwym miejscu.

Reklama
Reklama

Odlew dinozaura z grupy zauropodów, znanego jako Patagotitan, zostanie wystawiony w Muzeum Historii Naturalnej - Natural History Museum - pod warunkiem, że zmieści się w przestrzeni galerii.

Patagotitan mierzy od ogona do nosa ok. 35 metrów, a za życia ważył nawet 70 ton. 

"Powinniśmy być w stanie go wprowadzić do budynku, ale nie będzie zbyt wiele miejsca na manewry" – przyznała sama twórczyni wystawy Sinead Marron.

Replika szkieletu została wypożyczona z argentyńskiego Museo Paleontologico Egidio Feruglio (MEF), którego personel wykopał gigantyczne kości zwierzęcia w 2014 roku. 

Ekshumacja 100-letniej bestii wywołała wówczas niemałą sensację. Zdjęcie jednego z badaczy leżącego obok kości udowej lub udowej, aby zilustrować wielkie rozmiary zwierzęcia, zostało wydrukowane w gazetach na całym świecie.

Na miejscu wykopalisk była obecna ekipa BBC, dzięki czemu wyprodukowano film dokumentalny "Attenborough and the Giant Dinosaur".

Poza repliką szkieletu, odwiedzający będą mogli zobaczyć autentyczną kość udową dinozaura. "Sama pojedyncza kość nogi ma 2,4 metra długości i waży ponad 500 kilogramów" - przekazała Sinead Marron.

"To będzie pierwszy raz, gdy zobaczymy to w Europie. Museo Paleontologico Egidio Feruglio jest bardzo hojne. Chcą pokazać światu swój naukowy wyczyn, a my możemy być bardzo podekscytowani, że wybrali na to miejsce akurat nas" - dodała.

Obsadzie towarzyszyć będą interaktywne eksponaty wyjaśniające historię życia wyjątkowo dużych zauropodów, znanych także pod wspólną nazwą tytanozaury. Ostatecznie wciąż nie wiadomo, który z nich był w rzeczywistości największy - wynika to z faktu, iż nie odnaleziono jeszcze wszystkich kości niektórych z tych dinozaurów. 

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tytanozaury były tak duże, ale sądzą, że ma to związek z dostępnym im pokarmem roślinnym o stosunkowo niskiej wartości odżywczej. Wymagał on dużego i rozwiniętego układu pokarmowego, aby jak najlepiej przetworzyć pożywienie. "Zasadniczo tytanozaury były gigantycznymi zbiornikami fermentacyjnymi na nogach" - wyjaśniono.

Czytaj więcej:

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów

Anglia: Gigantyczny skamieniały "morski smok" znaleziony w wodach rezerwatu Rutland

  Komentarze
  • Cojestgrane
   29 listopada 2022, 11:39

   Mhhh? ekshumacjia 100letniej bestia,100letniej??????????

  • Yola
   30 listopada 2022, 06:44

   Dosyć młody jak na dinozaura🤣🤣

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama