Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najemcy w UK w wyścigu o mieszkania. Oferty znikają coraz szybciej

Najemcy w UK w wyścigu o mieszkania. Oferty znikają coraz szybciej
Mieszkania do wynajęcia znikają z rynku jak świeże bułeczki... (Fot. Getty Images)
W miarę skracania się czasu ważności ofert lokali do wynajęcia rośnie konkurencja wśród najemców. Wysoki popyt i brak dostępnych nieruchomości zmuszają potencjalnych nowych lokatorów do podjęcia niemal natychmiastowej decyzji, czy ubiegać się o najem - donosi BBC.
Reklama
Reklama

Domy do wynajęcia z dwiema sypialniami są prezentowane na Zoopla średnio przez 25 dni, czyli o około 10 dni krócej niż średnia przed pandemią - podała agencja nieruchomości Savills. Niektóre oferty znikają w błyskawicznym tempie.

Agenci i właściciele twierdzą, że sytuacja raczej nie ulegnie zmianie, jeśli nie nastąpią znaczące inwestycje w tym sektorze. 

Kryzys na rynku wynajmu szczególnie odczuwają młodzi ludzie, którzy niejednokrotnie nie mogą sobie pozwolić na samodzielne mieszkanie. Szybko rosnące czynsze, kurcząca się liczba ofert w sektorze wynajmu oraz wysokie koszty zakupu nieruchomości sprawiają, że 20- i 30-latkowie często decydują się na powrót do domu rodzinnego lub w ogóle się z niego nie wyprowadzają.

Oficjalne dane wykazały, że w zeszłym roku w UK 3,6 miliona osób w wieku od 20 do 34 lat, w tym jedna trzecia młodych mężczyzn, mieszkało z rodzicami.

Analitycy danych w Savills porównali czas dostępności ofert nieruchomości do wynajęcia na Zoopla w roku kalendarzowym 2019 oraz w okresie 12 miesięcy do marca tego roku. Zoopla obejmuje około 80% sektora wynajmu. Okazało się, że:

 • średni czas wystawiania oferty mieszkania z dwiema sypialniami w Wielkiej Brytanii spadł z 35 dni w 2019 r. do 25 dni w zeszłym roku;
 • w niektórych regionach konkurencja jest jeszcze większa - w północno-zachodniej Anglii mieszkanie dwupokojowe było w 2019 r. wystawiane przez 37 dni, a obecnie tylko 18 dni;
 • w Szkocji, gdzie obowiązuje polityka kontroli czynszów, średnia czasu dostępności ofert wynosi obecnie 15 dni;
 • tę samą tendencję widać w przypadku większych nieruchomości – domy z trzema sypialniami w 2019 r. były dostępne średnio przez 39 dni, a obecnie już tylko do 32 dni.

Agenci z obszarów o największej konkurencji twierdzą, że sytuacja jest bezprecedensowa, a potencjalni najemcy muszą wykazać się jeszcze większą szybkością w podejmowaniu decyzji.

Zdaniem Richarda Valentine-Selseya, dyrektora ds. badań rynku mieszkaniowego w Savills, w najbliższym czasie to się raczej nie zmieni, gdyż na rynku nie ma wystarczającej podaży. Ponadto liczba nieruchomości dostępnych do wynajęcia może jeszcze spaść.

Czytaj więcej:

W Szkocji może być wprowadzony zakaz podnoszenia czynszu

UK: Podwyżki czynszów będą przez trzy lata przewyższać wzrost płac

Co czwarty mieszkaniec Londynu ma trudności ze spłatą kredytu hipotecznego lub opłacaniem czynszu

Oto 10 miast w UK, w których kupno domu jest niemal 5 razy tańsze niż w Londynie

Czynsze za wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii wzrosły do rekordowego poziomu

Mieszkania w Polsce drożeją, ale najem tanieje

  Komentarze
  • Czytelnik
   15 maja, 19:23

   Mam wrazenie ze jestescie lobystami landlordow I agenci

  • Olek
   15 maja, 23:49

   Jest bardzo źle. Brakuje nieruchomość i jest masa chetnych. Agencje chcą , żebyś zarabiał 30-36 krotność czynszu (nie każdy ma takie szczęście), mówią nie dla studentów, ludziom z dziećmi czy zwierzętami. Dodaj świetny credit score i świetne referencje. Nawet jeśli ogłoszenie dodało się przed chwilą to dzwonisz, a oni Ci mówią, że już nie jest dostępne albo jesteś z nimi umówiony na dany dzień i konkretną godzinę, a oni 2 h przed Ci dzwonią, że właściciel już komuś wynajął… Znalezienie teraz domu graniczy wręcz z cudem. A w Londynie? No tam to jest dopiero masakra, POKOJ 1000-1500 mc, POKOJ!

  • Remik
   16 maja, 09:15

   Już nie długo, będzie pełno ofert. Wchodzi ustawa o deportacji .Wiele osób zostanie z dnia na dzień zmuszone do opuszczenia lokali .Również z Ukrainy

  • Czytelnik anonimowy
   16 maja, 10:02

   A nie jest tak że zmieniły się zasady zamieszczania jak i koszty ogłoszeń??
   Po za tym jest wiele innych form i nie każdy poszukuje mieszkań na Zoopla.

  • Czytelnik anonimowy
   16 maja, 11:45

   straszna patologia tutaj się wypowiada nie mająca pojęcia o życiu w UK ani o sytuacji tego upadłego kraju

  • Do remik
   16 maja, 12:34

   O deportacji do rwandy ,co to ma wspólnego z nieruchomościami jak i tak tych z rwandy nie było stać na to .

  • П¤—🤗🤗
   16 maja, 17:49

   Jest bardzo prawdopodobne że ceny zaczną spadać, skoro piszecie o tym że mają jeszcze wzrastać 🤗

  • Mystery
   17 maja, 12:39

   Obiecuje sobie, ze to ostatni raz gdy wszedlem w sekcje komentarzy na tym portalu.

   Londynek, zrobcie cos z tym. Wymagajcie rejestracji, banujcie za.kazdy patologiczny wpis. Gwarantuje, ze pojawia sie duza ciekawsze dyskusje pod artykulami.

  • Obywatel brytyjski
   18 maja, 10:15

   Mystery a kogo to obchodzi kto w UK będzie w ogóle mieszkał z tego kraju się ucieka a nie zachwyca ja wracam na wakacje do Polski na stałe i nie mogę się doczekać tak strasznie nienawidzę UK

  • PiterASpustelnik
   18 maja, 16:26

   Sam jestem ofiarą poszukiwania one-bedroom flata i jest bardzo ciężko. Szukam już od półtora tygodnia i średni popyt to 20 osób na jedno mieszkanie. Proszę was o pomoc i modlitwę abym dostał mieszkanie które jadę obejrzeć w poniedziałek. Proszę trzymać kciuki. Z Góry dziękuję.

  • Ms
   19 maja, 23:01

   PiterAPustelnik
   Gdzie mieszkasz? W Londynie ludzie się „biją” o pokoje, o domy, a ceny są z kosmosu. Te pokoje w stolicy 1000-1400 jak ktoś pisał, za byle ciasne ruderę 2000, dodaj council tax, pozostałe rachunki…

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2024
  GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama