Menu

Minister ds. Irlandii Płn: Nowa ustawa naruszy uzgodnienia z UE

Minister ds. Irlandii Płn: Nowa ustawa naruszy uzgodnienia z UE
Czy na Zieloną Wyspę powróci twarda granica w przypadku braku porozumienia z UE? (Fot. Getty Images)
Nowa ustawa o brytyjskim rynku wewnętrznym złamie prawo międzynarodowe - oświadczył dziś brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis. Dodał jednak, że naruszenie to będzie 'w bardzo konkretnym i ograniczonym zakresie'.
Reklama

Dziś brytyjski rząd złoży w Izbie Gmin projekt ustawy o rynku wewnętrznym, która ma zapewnić płynne funkcjonowania handlu między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną po opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej wraz końcem tego roku. Treść projektu nie została jeszcze opublikowana.

Sprawa budzi spore kontrowersje, bo przedwczoraj "Financial Times" poinformował, powołując się na źródła, że ustawa w praktyce unieważni postanowienia protokołu dotyczącego Irlandii Północnej, który jest częścią zawartej w październiku zeszłego roku z UE umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd wyjaśniał na początku tygodnia, że celem ustawy nie jest unieważnianie protokołu, a jedynie o drobne uściślenie zapisów, na wypadek, gdyby Londyn i Bruksela nie zawarły porozumienia o ich relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie. Niektóre praktyczne aspekty protokołu - na przykład w kwestii pomocy publicznej oraz tego, czy konieczna jest kontrola celna towarów - są nadal przedmiotem brytyjsko-unijnych negocjacji.

Ponieważ te zapewnienia nie wszystkich przekonały, wczoraj o sprawę ustawy pytany był w Izbie Gmin Brandon Lewis. Zapytany przez przewodniczącego komisji sprawiedliwości, czy może zapewnić, że "nic, co proponuje się w tej ustawie, nie narusza ani potencjalnie nie może naruszać zobowiązań międzynarodowych lub międzynarodowych porozumień prawnych", minister odparł: "Tak. To łamie prawo międzynarodowe w bardzo konkretny i ograniczony sposób".

Dodał, że rząd nadal współpracuje "w dobrej wierze" z UE, aby rozwiązać kwestie sporne dotyczące handlu w Irlandii Północnej, ale jak wyjaśnił "istnieją jasne precedensy w Wielkiej Brytanii, a w rzeczywistości także w innych krajach, gdy trzeba rozważyć swoje zobowiązania, jeśli okoliczności się zmieniają".

Przed faktycznym unieważnieniem zapisów z protokołu północnoirlandzkiego ostrzegła wczoraj też była premier Theresa May, która oceniła, że podważa to zaufanie do Wielkiej Brytanii w negocjacjach z innymi państwami na temat umów handlowych.

W związku ze sprawą ustawy i domniemanego naruszenia przez nią zobowiązań międzynarodowych o swojej rezygnacji poinformował we wtorek szef rządowego zespołu prawnego Jonathan Jones. Jak podkreślają brytyjskie media, jest on już szóstym wysokiej rangi urzędnikiem służby cywilnej, który odchodzi ze stanowiska od początku tego roku.

Czytaj więcej:

Von der Leyen: Ufam, że rząd brytyjski wdroży zapisy ws. granicy irlandzkiej

Rząd zaprzecza, by chciał unieważnić ustalenia z UE w sprawie Irlandii Północnej

  Komentarze
  • Europejczyk
   9 września, 15:30

   Przypomnę zagorzałym obywatelom UK rok 1939 mieliśmy podpisane umowy i oni nic nie zrobili!!!

  • Marjan
   9 września, 21:26

   FAkUk

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości