Menu

Media: Teoria spiskowa przyczyną ataków na maszty 5G

Media: Teoria spiskowa przyczyną ataków na maszty 5G
Najwięcej ataków ma maszty 5G zaobserwowano w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Absurdalna teoria spiskowa głosząca, że technologia przesyłu danych 5G przenosi koronawirusa i przyczynia się do osłabienia organizmu, powoduje w całej Europie niszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz ataki na pracowników telekomów - pisze dziennik 'Le Monde'.
Reklama

Jak zaznacza gazeta, teorie łączące rozwój sieci 5G z pandemią koronawirusa nie mają żadnych naukowych podstaw. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na swojej stronie prostującej fałszywe informacje dotyczące pandemii, przypomina, że wirus nie może przenosić się poprzez fale elektromagnetyczne.

Francuski dziennik opisuje jednak, że w całej Europie dochodzi do coraz częstszych ataków na infrastrukturę 5G. Najwięcej spośród nich zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, gdzie maszty telekomunikacyjne są niszczone od początku kwietnia. W weekend wielkanocny prawie dwadzieścia masztów zostało uszkodzonych lub podpalonych.

Przedstawiciel związku zawodowego pracowników brytyjskiego sektora telekomunikacyjnego powiedział "Le Monde", że odnotowano ponad pięćdziesiąt prób podpalenia anten oraz ponad osiemdziesiąt aktów agresji lub prób zastraszenia wymierzonych w pracowników firm telekomunikacyjnych.

Do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną doszło także w Irlandii, Holandii, Belgii, na Cyprze, a nawet w Nowej Zelandii. Według dziennika, co najmniej 70 masztów antenowych zostało uszkodzonych lub próbowano je podpalić.

"Le Monde" relacjonuje coraz bardziej wymyślne wersje teorii spiskowych. Według niektórych z nich, pandemia jest tylko "zasłoną dymną", mającą ukryć rzeczywistą przyczynę śmierci tysięcy ludzi, którą jest sieć 5G.

Według innych, odbywające się we Francji codziennie o ósmej wieczorem tradycyjne głośne dziękowanie pracownikom medycznym walczącym z epidemią zostało zainicjowane przez rząd, aby ukryć hałas odbywających się o tej samej porze testów nadajników.

Fałszywe doniesienia i wezwania do aktów agresji szerzą się głównie w mediach społecznościowych, dlatego Facebook i YouTube już ograniczyły możliwości publikowania na swoich stronach tego typu treści.

"Fake newsy" dotyczące technologii 5G robią wrażenie. (Fot. Getty Images)

Zdaniem cytowanego przez gazetę analityka brytyjskiej organizacji pozarządowej "Hope Not Hate" Gregory'ego Davisa, który bada przeciwników 5G, rozwój tego ruchu jest niepokojący i może być niebezpieczny.

"Nie ma wielu teorii spiskowych, którym udaje się zebrać wystarczająco wielu zmotywowanych działaczy, aby zorganizować nawet demonstrację" - podkreśla, Davis dodając, że tutaj w przeciągu kilku tygodni mieliśmy do czynienia z dziesiątkami celowych podpaleń, które są ciężkimi i niebezpiecznymi przestępstwami.

"Istnieje ryzyko, że ci ludzie zrobią coś nawet gorszego" - ostrzega działacz. "Jeśli pracujesz w telekomunikacji i ludzie myślą, że próbujesz ich zabić, jesteś zagrożony" - dodaje.

Czytaj więcej:

Izba Gmin: Huawei bez dodatkowych ograniczeń w brytyjskiej sieci 5G

Brytyjski minister: Łączenie 5G z koronawirusem to "niebezpieczny nonsens"

Ataki na maszty 5G w UK. Rząd: To już koniec dyplomacji

39 ataków na pracowników BT. Winne teorie spiskowe na temat 5G

  Komentarze
  • Fan clarksona
   21 kwietnia, 15:35

   Dlaczego jak ktoś myśli inaczej lub ma swoje zdanie to odrazu teoria spiskowa? Lipa te 5g ..szkodliwe jest.. dlatego ludzie tego niechca.. WY PRZESTAŃCIE NARZUCAĆ SWOJE ZDANIE. NIECHCEMY 5G

  • PL
   21 kwietnia, 15:37

   To nie "teoria spiskowa", to prawda.
   Pod pretekstem rzekomej "pandemii" aresztowano całą ludzkość.
   Ludzie, obudźcie się!
   Przymusowa "szczepionka" Gatesa ma być naszym "zbawieniem"??!!

  • MattBat
   21 kwietnia, 15:50

   Debilizm i tyle! Ludzie zajmijcie sie czyms pozytecznym zamiast wymyslac bajki o szkodliwosci 5G. Lem by tego nie wymyslil co wy teraz wymyslacie w swoich debilnych toriach spiskowych. Najlepsze jest to ze nie macie zielonego pojecia o technologiach RF.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama