Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: Domniemany zabójca posła jest synem byłego członka rządu Somalii

Media: Domniemany zabójca posła jest synem byłego członka rządu Somalii
Brytyjczycy pozostają wstrząśnięci piątkowym morderstwem jednego z posłów. (Fot. Getty Images)
Domniemany zabójca brytyjskiego posła Davida Amessa, Ali Harbi Ali jest synem członka dawnego rządu Somalii i planował przeprowadzenie ataku od ponad tygodnia - ujawniły dziś brytyjskie media.

Reklama
Reklama

Wczoraj wieczorem brytyjskie media ujawniły personalia mężczyzny zatrzymanego w związku z zabójstwem deputowanego. Jak już wcześniej informowano, ma on 25 lat i jest obywatelem brytyjskim somalijskiego pochodzenia, a jego rodzina przybyła do Wielkiej Brytanii z ogarniętej wojną domową Somalii w latach 90. "Mail on Sunday" i "The Sunday Times" ujawniły, że domniemany zabójca jest synem byłego doradcy ds. komunikacji ówczesnego premiera tego kraju. Harbi Ali Kullane potwierdził, że to jego syn został zatrzymany w związku z zabójstwem posła.

Policjanci prowadzący śledztwo uważają, że Ali Harbi Ali działał sam i według obu tych gazet, badają teorię, iż zradykalizował się w czasie lockdownu, spędzając sporo czasu w internecie. Wczoraj dziennik "The Guardian" podał, że był on w przeszłości objęty rządowym programem Prevent, który ma zapobiegać radykalizacji, ale nie był obserwowany przez kontrwywiad. W ciągu 12 miesięcy do końca marca 2020 r. programem Prevent objętych było ponad 6 000 osób.

"Mail on Sunday" ujawnia także, iż Ali Harbi Ali prawdopodobnie w przeszłości mieszkał w okręgu wyborczym Amessa - Southend West, ale ostatnim jego miejscem zamieszkania był dom w zamożnej części Kentish Town w północnym Londynie i stamtąd pojechał specjalnie do Leigh-on-Sea, by dokonać zabójstwa. To jedną z trzech nieruchomości w Londynie przeszukanych przez policję w sobotę.

Amess, 69-letni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej, został zamordowany w piątek koło południa w Leigh-on-Sea w południowo-wschodniej Anglii w czasie spotkania z wyborcami ze swojego okręgu. Jak ujawniły media, sprawca najpierw czekał w kolejce, a w pewnym momencie wbiegł do sali i na oczach co najmniej dwóch osób zadał posłowi 17 ciosów nożem, po czym spokojnie poczekał na przyjazd policji.

Policja oficjalnie poinformowała, że uważa zabójstwo Amessa za akt terroru, a pierwsze ustalenia wskazują "na potencjalną motywację związaną z islamistycznym ekstremizmem".

Czytaj więcej:

Anglia: Konserwatywny poseł zamordowany w swoim okręgu wyborczym

Policja uznała zabójstwo posła Davida Amessa za akt terroru

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   17 października, 15:21

   No widać jaki to rząd.... Przecież tam rządzą pasterze w kolanach rodzinych

  • Czytelnik anonimowy
   17 października, 18:00

   angielski pol;ityk coś musial mieć za uszami ze go chcieli zlikwidować somalijczycy

  • Mac
   17 października, 18:45

   Oczywiscie byl wczesniej znany sluzbom..

  • Klejnot Nilu
   18 października, 08:47

   Zamiast odsiadywania wyroku na koszt podatników, wszyscy Islamscy przestępcy wraz z rodzinami powinni mieć odebrane prawa pobytu, i wysłani na łódkach i pontonach skąd przypłynęli.
   Jak bezpieczeństwo, pokój i cywilizacja zapewniona w Europie i UK nie odpowiada to wypad

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama