Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko Chopina czeka rozbudowa. CPK zacznie funkcjonować w 2035 r.

Lotnisko Chopina czeka rozbudowa. CPK zacznie funkcjonować w 2035 r.
Rozbudowa lotniska pozwoli zwiększyć przepustowość z ok. 20 do 30 mln pasażerów rocznie. (Fot. X/@ChopinAirport)
PPL ogłosiły decyzję o rozbudowie Lotniska Chopina w Warszawie do przepustowości ok. 30 mln pasażerów rocznie w 2029 r. Zdaniem pełnomocnika ds. CPK Macieja Laska, w 2035 r. cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.
Reklama
Reklama

Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie rozbudowane - podały władze Polskich Portów Lotniczych podczas konferencji prasowej z okazji 90-lecia stołecznego portu.

Zgodnie ze wstępną koncepcją przygotowaną przez firmę Arup, przedłużony zostanie pirs południowy (w stronę dawnego terminalu Etiuda), co pozwoli zwiększyć liczbę bramek w strefie Schengen. Podano również, że przebudowany zostanie pirs północny, dwie płyty postojowe do obsługi samolotów szerokokadłubowych oraz dobudowany nowy procesor sortowni, który obsłuży bagaże pasażerów.

Ponadto dostosowana ma zostać większa liczba rękawów do obsługi samolotów kodu E. Przypomniano również, że obecnie trwa już przebudowa jednej z płyt postojowych, a w planach jest również zakup nowych urządzeń do skanowania bagażu, które "znacznie poprawią" przepustowość stanowisk kontroli bezpieczeństwa.

Ireneusz Kołodziej z firmy Arup, która przygotowała wstępną koncepcję rozbudowy lotniska, stwierdził, że obecna przepustowość Lotniska Chopina szacowana jest na 20 mln pasażerów rocznie, a zwiększanie liczby pasażerów (bez podjęcia rozbudowy) musiałoby wiązać się ze zmniejszeniem standardem obsługi pasażerów.

Jak podano, Polskie Porty Lotnicze planują rozpoczęcie prac budowalnych w 2026 r., a całkowite oddanie inwestycji do użytku na sezon letni 2029 r. Po rozbudowie przepustowość portu ma wynosić ok. 30 mln podróżnych rocznie.

Z wyliczeń wynika ponadto, że pełna amortyzacja inwestycji nastąpiłaby w 2035 r., gdy wypracowany zostałby dodatkowy zysk rzędu 900 tys. zł. Dodano, że modernizacja Lotniska Chopina będzie m.in. szansą na rozwój przewoźników tradycyjnych, takich jak LOT.

PPL podały ponadto, że realnym terminem, kiedy CPK zacznie funkcjonować, jest 2035 r. Oceniły, że podawana przez poprzednie władze data (2028 r.) "była myśleniem życzeniowym".

"Musimy zacząć już dzisiaj, żebyśmy w 2029 roku mogli powiedzieć, że zakończyliśmy inwestycję. Do 2034/2035 roku jesteśmy w stanie zapewnić niezbędną przepustowość na Mazowszu do czasu przeniesienia całego ruchu z Lotniska Chopina na nowe lotnisko centralne - oznajmił wiceminister MFiPR, pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek.

Stwierdził też, że bez rozbudowy Lotniska Chopina do 2032 r. Warszawa stracilibyśmy 42 mln, a do 2035 r. 80 mln pasażerów.

Lasek przyznał również, że rząd planuje rozbudowę Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz podejmie starania, aby utrzymać ruch na lotnisku Warszawa-Radom.

"Mamy plany rozbudowy lotniska w Modlinie do 10 mln pasażerów przy dobrej infrastrukturze terminalowej. Dodatkowo w Modlinie za chwileczkę będzie już dociągnięta kolej i bardzo dobry dojazd trzypasmową drogą w standardzie S, w związku z tym to będzie świetne uzupełnienie dzisiaj dla Lotniska Chopina, a w przyszłości dla nowego lotniska centralnego w Baranowie - stwierdził Lasek.

"Będziemy starali się zrobić, co w naszej mocy, żeby zachęcić jak najwięcej linii lotniczych lub touroperatorów do korzystania z tego lotniska" - dodał, odnosząc się do otwartego rok temu portu lotniczego w Radomiu.

Czytaj więcej:

Lotnisko Chopina w październiku najpunktualniejszym europejskim portem lotniczym

Lotnisko Modlin liczy, że Ryanair spojrzy na zyski możliwe do osiągnięcia w Modlinie

  Komentarze
  • Jan
   1 maja, 12:12

   Tak na poważnie, wymień choć jedną dużą inwestycje gospodarczą w Polsce którą zawdzięczasz PO która wpłynęłana na konkurencyjność Polski w Europie lub jej bezpieczeństwo?!! Z pamięci! mogę wymienic takie inwestycje ostatniego rządu: Baltic Pipe, Gazoporty, zakup chyba ponad 200 ton złota ( większość kupionego w 2019 po około 1300$ dzisiaj warte 2300$ za uncje sam wtedy kupilem złoto), bazy armii USA, odkupienie Banku Pekao, Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica, rozbudowa Portu Gdańskiego, przekop Mierzei Wiślanej no i Orlen z ponad tysiącem stacji paliw za granicą.

  • Do Jan
   1 maja, 15:30

   zapomniałeś o Tunel Świnoujście

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama