Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko Birmingham przoduje w opóźnieniach lotów w 2021 r.

Lotnisko Birmingham przoduje w opóźnieniach lotów w 2021 r.
Opóźnienia bądź odwołania lotów są zmorą podróżnych w ostatnim czasie. (Fot. Getty Images)
Loty z lotniska w Birmingham odbywały się największymi opóźnieniami w 2021 roku - wynika z analizy danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Reklama
Reklama

W 2021 r. samoloty odlatywały z lotniska Birmingham ze średnim opóźnieniem 12 minut i 24 sekundy. Na kolejnych miejscach znalazły się Southampton, Heathrow, Exeter i Aberdeen. Ranking obejmuje wszystkie loty regularne oraz czarterowe, przy czym nie uwzględniono lotów odwołanych.

Jak twierdzi lotnisko Birmingham, wiele spośród tych opóźnionych lotów zdołało nadrobić straty czasowe w trakcie przelotu. Przyczyną opóźnień było ogromne ograniczenie liczby lotów z powodu pandemii koronawirusa.

Rzecznik lotniska poinformował, że ubiegły rok był "mrocznym czasem dla lotnictwa", dodając, że lotnisko w Birmingham z powodu Covidu ograniczyło liczbę pracowników i przepustowość do zaledwie jednej czwartej swoich normalnych zasobów.

Birmingham oferuje połączenia długodystansowe, w tym do Dubaju, Meksyku, na Karaiby i do USA, a także obsługuje ponad 100 tras krótkodystansowych i jest siódmym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Wielkiej Brytanii. Znajdują się na nim bazy takich linii lotniczych jak Jet2.com, Ryanair i Tui Airways.

W 2019 roku, przed pandemią, z lotniska skorzystało 12,6 mln pasażerów, jednak w ubiegłym roku - zaledwie 2,5 mln.

Agencja Press Association, która opracowała ranking, poinformowała, że terminowość odlotów na wszystkich brytyjskich lotniskach w 2021 roku była lepsza niż przed pandemią, ze względu na zmniejszenie liczby lotów spowodowane ograniczeniami w podróżowaniu.

Minister transportu Grant Shapps opublikował w zeszłym miesiącu plan walki z zakłóceniami w ruchu lotniczym.

Obejmuje on między innymi wezwanie linii lotniczych do zagwarantowania, że ich harmonogramy lotów są "możliwe do zrealizowania", wprowadzenie luźniejszych zasad przydziałów czasu na start i lądowanie na lotniskach - aby umożliwić przewoźnikom rezygnację z przydziałów czasowych bez kary finansowej - oraz zezwolenie nowym pracownikom lotnictwa na rozpoczęcie szkolenia przed przejściem kontroli bezpieczeństwa.

Rząd przeprowadził również konsultacje w sprawie zwiększenia uprawnień CAA w zakresie egzekwowania przepisów oraz zmiany zasad przyznawania odszkodowań za loty krajowe.

Linie lotnicze takie jak British Airways i EasyJet odwołały tysiące lotów w ostatnich tygodniach po obawach, że chaotyczne sceny na lotniskach powrócą w sezonie wakacyjnym.

Czytaj więcej:

Mniej lotów i droższe bilety. Tak Lufthansa chce opanować lotniskowy chaos

Szef Ryanaira zapowiada podwyżki cen. "Skończyło się tanie latanie"

British Airways odwoła do października kolejne 10,3 tys. lotów

EasyJet lecący z Londynu eskortowany przez myśliwce. Winny "żart" pasażera

Holandia: KLM do końca lata będzie odwoływać na lotnisku Schiphol 10-20 lotów dziennie

Były szef British Airways: Ceny biletów lotniczych "bez wątpienia" będą rosły

Piloci linii Ryanair zapowiadają strajk pod koniec lipca

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama