Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Zmarła Helena Miziniak, wybitna działaczka polonijna

Londyn: Zmarła Helena Miziniak, wybitna działaczka polonijna
Helenę Miziniak znają wszystkie środowiska polonijne na całym świecie. Jej nagłe odejście to szok dla wielu z nich. (Fot. Facebook/Embassy of The Republic of Poland in London)
Jak poinformowało nasz portal Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, dzisiaj nad ranem odeszła Helena Mizizniak, wieloletnia przewodnicząca tej organizacji i Honorowa Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
Reklama
Reklama

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci p. Heleny Miziniak, wybitnej działaczki polonijnej, wieloletniej Przewodniczącej Zjednoczenia Polskiego i działaczki w Radzie Polonii Świata. Posiadała nie tylko ogromną wiedzę, ale też potrafiła doskonale ją wykorzystać w swojej pracy. Zawsze pomocna i oddana. Będzie nam bardzo brakowało Jej obecności wśród nas" - przekazała Monika Tkaczyk, przedstawicielka Zarządu Zjednoczenia Polskiego.  

"Do podejmowania decyzji w pracy społecznej trzeba mieć kręgosłup moralny" - powtarzała niejednokrotnie ta znana Polonii na całym świecie działaczka, która urodziła się w Wilnie w 1939 roku.

Całe jej życie zawodowe oraz aktywność społeczna były związane z Polonią brytyjską, ale niezwykle dużo robiła także dla rodaków w innych częściach świata. W latach 2000-2003, 2003-2006 i 2012-2015 pełniła funkcję Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (EUWP).  

W 2006 roku, podczas odbywającego się w jej rodzinnym Wilnie VI Zjazdu EUWP, została wyróżniona tytułem Prezydenta Honorowego tej organizacji, zrzeszającej największe zjednoczenia polonijne w Europie.

Wybitne dokonania śp. Heleny Miziniak na rzecz Polonii i Polaków za granica zostały docenione przez władze Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród nadanych jej odznaczeń warto wymienić Złoty Krzyż Zasługi RP, którym działaczka została odznaczona jeszcze w 1978 roku przez władze RP na uchodźstwie, Krzyż Kawalerski (2004) i Krzyż Oficerski (2011) Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Msza w intencji śp. Heleny Miziniak odbędzie się w kościele świętego Boboli 1 lutego 2023 r. o  godz.10:00

Redakcja Londynek.net przekazuje najszczersze kondolencje dla Rodziny i Przyjaciół P. Heleny Miziniak.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama