Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Powiększa się różnica w długości życia między mieszkańcami bogatych i biednych dzielnic

Londyn: Powiększa się różnica w długości życia między mieszkańcami bogatych i biednych dzielnic
Badanie ujawniło pogłębiającą się polaryzację Londynu. (Fot. Getty Images)
Różnica w oczekiwanej długości życia między najbogatszymi i najbiedniejszymi obszarami Londynu staje się coraz większa - donoszą naukowcy z Imperial College London w oparciu o najnowsze dane. Co więcej, w badaniu udało się odkryć, że przeciętna długość życia 'rośnie proporcjonalnie ze wzrostem cen nieruchomości w danej okolicy'.
Reklama
Reklama

Naukowcy z Imperial College London prześledzili zmiany średniej długości życia na tysiącach londyńskich obszarów w latach 2002-2019 i przeanalizowali je wraz z danymi dotyczącymi cen domów z rejestru gruntów. Pozwoliło to odkryć korelację między zmianami cen mieszkań a cechami socjodemograficznymi każdego obszaru.

Okazało się, że duży wzrost średniej długości życia nastąpił tam, gdzie ceny domów były już wysokie lub na obszarach, gdzie ceny te rosły najbardziej.

Zamieszkujący najmniej zamożne części Londynu żyją nawet 19 lat krócej. (Fot. Getty Images)

Ogólna średnia długość życia londyńskich kobiet wzrosła z 80,9 lat w 2002 r. do 85,4 lat w 2019 r. W przypadku mężczyzn, średnia długość wzrosła w tym samym okresie z 76,1 do 81,6 lat.

Badanie wykazało jednak, że nieproporcjonalnie wzrosła nierówność w oczekiwanej długości życia pomiędzy najzamożniejszymi a najmniej zamożnymi dzielnicami.

W 2019 r. różnica ta wyniosła aż 19,1 lat dla kobiet i 17,2 lat dla mężczyzn.  W 2002 r. liczby te wynosiły odpowiednio 11,1 i 11,6.

Średnia długość życia była najwyższa w centralnych dzielnicach Londynu: Kensington & Chelsea, Westminster, City oraz Camden. Najkrócej żyją z kolei mieszkańcy obrzeży Londynu - szczególnie we wschodnim i południowo-wschodnim Londynie.

Rosnące ceny nieruchomości zwiększają również długość życia w danej dzielnicy. (Fot. Getty Images)

"Tam, gdzie ceny były wysokie na początku XXI wieku, oczekiwana długość życia znacznie wzrosła niezależnie od zmian cen i przy niewielkich zmianach w populacji mieszkańców. Na obszarach uznawanych za tanie, oczekiwana długość życia wzrastała proporcjonalnie do zmian cen nieruchomości" - zauważyli naukowcy.

Autorzy badania dodali, że wzrost gospodarczy Londynu jest "wysoce spolaryzowany". Pomimo wzrostu dochodów w całym mieście, prawie połowa populacji miasta zamieszkuje tereny znajdujące się na czele rankingów miejsc z  największym odsetkiem deprywacji.

Czytaj więcej:

Niemcy: Więcej seniorów, późniejsze małżeństwa i 27 proc. obywateli o pochodzeniu migracyjnym

Niemcy: Rekordowa liczba osób w grupie wiekowej 100+

ONZ: Postęp w przewidywaniu długości życia, rozwoju edukacji i dobrobyt zahamowane

Holandia: Rząd podniósł wiek emerytalny. O ile wzrośnie od 2028 r.?

Szybszy wzrost wieku emerytalnego w UK? Trwają dyskusje

Grubszy portfel to dłuższe życie. Holendrzy wyliczyli różnice wynikające z zamożności

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama