Menu

Londyn zagrożony tsunami? Czołowy naukowiec ostrzega

Londyn zagrożony tsunami? Czołowy naukowiec ostrzega
Brytyjska stolica jest jedną z najbardziej narażonych na świecie na skutki zmiany klimatu. (Fot. Getty Images)
Sir David King, jeden z czołowych naukowców na Wyspach zajmujących się śledzeniem skutków globalnego ocieplenia, ostrzegł, że brytyjska stolica pewnego dnia może nieoczekiwanie znaleźć się pod wodą. Jego zdaniem, Londyn jest zagrożony tsunami 'w takim samym stopniu jak nadmorskie Brighton czy Portsmouth'.

Reklama
Reklama

Sir David King, który był kiedyś głównym doradcą naukowym rządu i jest założycielem Centre for Climate Repair na Uniwersytecie Cambridge, twierdzi, że "tsunami może zatopić Londyn w dowolnym momencie w ciągu następnych 10 000 lat".

Ekspert wyjaśnił, że powodem miałoby być osunięcie się ziemi na terenie Wysp Kanaryjskich, w wyniku czego "masa skał wielkości Isle of Man spadłaby do Oceanu Atlantyckiego". 

Według czołowego naukowca, Londyn może szybko znaleźć się pod wodą "w dowolnym momencie w ciągu najbliższych 10 tys. lat". (Fot. Getty Images)

To wydarzenie spowodowałoby, że nadmiar wody uderzyłby bezpośrednio w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii, niszcząc przybrzeżne miasta, takie jak Brighton, Southampton, Bournemouth, Portsmouth i Exeter.

Naukowiec podkreślił jednak, że Londyn również byłby dotknięty kataklizmem. "W przypadku tsunami, im płytsze są wody, tym większa będzie fala. Gdy tsunami przejdzie przez kanał La Manche i dotrze do ujścia Tamizy, powiększy się i spowoduje dużego rodzaju zniszczenia w głębi lądu" - wskazał.

Były profesor chemii na University of East Anglia porównał to, co stałoby się w Londynie, do tego, co wydarzyło się w Lizbonie w 1755 roku.

Stolica Portugalii została wówczas uderzona przez falę o wysokości 10 metrów po potężnym trzęsieniu ziemi, które - według szacunków - miało siłę ok. 9 stopni w skali Richtera i doprowadziło do zgonu nawet 100 tys. ludzi.

Czytaj więcej:

Badanie: Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta Ziemi

"Nature": Fale upałów przerosły oczekiwania wynikające z modeli klimatycznych

Raport WWF: Populacja dzikich zwierząt na świecie drastycznie spadła

Brytyjscy rolnicy mają problem. Ciepła jesień sprawia, że warzywa rosną zbyt szybko

Naukowcy: Rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii

Austria: Dzieci pozywają rząd, aby zapewnił im ochronę przed skutkami zmiany klimatu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.11.2024
    GBP 5.2215 złEUR 4.3469 złUSD 4.1332 złCHF 4.6748 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama