Liga Mistrzów: Milan wyeliminował w 1/4 finału Napoli, popis Realu

Napoli zmierza w tym sezonie po mistrzostwo Włoch? (Fot. Getty Images)
Piłkarze AC Milan i Realu Madryt awansowali do półfinału Ligi Mistrzów. Mediolańczycy, mając jedną bramkę zaliczki sprzed tygodnia, zremisowali na wyjeździe 1:1 z Napoli, w którym zagrał Piotr Zieliński. 'Królewscy' po raz drugi pokonali Chelsea 2:0, tym razem w Londynie.

Arbitrem głównym wczorajszego rewanżu na Stadio Diego Armando Maradona w Neapolu był Szymon Marciniak, któremu pomagali polscy asystenci. Do 74. minuty w barwach gospodarzy grał Zieliński, a rezerwowymi byli Bartosz Bereszyński i bramkarz Hubert Idasiak.

Napoli zmierza w tym sezonie po mistrzostwo Włoch, ma bezpieczną przewagę w tabeli, ale w ostatnich tygodniach dostało zadyszki, co skrzętnie wykorzystał Milan. W kwietniu "Rossoneri" najpierw pokonali Napoli w Serie A 4:0, a teraz wyeliminowali zespół Luciano Spallettiego w ćwierćfinale LM.

Lider włoskiej ekstraklasy wystąpił z leczącym niedawno kontuzję nigeryjskim napastnikiem Victorem Osimhenem, lecz mocno osłabiony w obronie. Na dodatek już w pierwszej połowie kontuzji doznali Mario Rui i Matteo Politano.

Gospodarze rozpoczęli spotkanie z dużym animuszem, próbując odrobić stratę 0:1 z pierwszego spotkania, ale groźniejsi byli rywale. W 22. minucie Marciniak podyktował rzut karny dla gości. Do piłki podszedł aktualny wicemistrz świata Olivier Giroud, ale bramkarz Alex Meret nie miał kłopotów z obroną jego strzału.

To jednak nie zdeprymowało 36-letniego francuskiego napastnika. W 43. minucie po kontrataku gości Giroud dał prowadzenie swojej drużynie. W drugiej połowie najciekawiej było dopiero w końcówce meczu, już bez Zielińskiego na boisku.

W 82. minucie Napoli wykonywało rzut karny, ale Gruzin Chwicza Kwaracchelia nie wytrzymał presji - jego strzał obronił Francuz Mike Maignan. Podopieczni Spallettiego do końca nie rezygnowali jednak z ataków i w 90+3. minucie skutecznym strzałem głową popisał się Osimhen. Na więcej zabrakło już jednak czasu, więc na historyczny awans do półfinału LM kibice Napoli będą musieli poczekać.

Osimhen zdecydowanie wyróżnił się w czasie wczorajszego spotkania. (Fot. Getty Images)

Natomiast Milan to specjalista od sukcesów na arenie międzynarodowej. Siedem razy zdobył Puchar Europy, w tym trzy razy w formacie Ligi Mistrzów - w 1994, 2003 i 2007 roku. W półfinale rywalem tego zespołu będzie zwycięzca rywalizacji Interu Mediolan z Benficą Lizbona. Włoski zespół wygrał w stolicy Portugalii 2:0.

Rewanż na San Siro odbędzie się już dziś i wiele wskazuje na to, że w półfinale LM może dojść do derbów Mediolanu.

Tempa w Lidze Mistrzów nie zwalnia Real Madryt. Obrońcy trofeum w imponującym stylu wyeliminowali w 1/8 finału Liverpool, a w ćwierćfinale nie dał żadnych szans przeżywającej sportowy kryzys Chelsea, dwukrotnie wygrywając 2:0.

Bohaterem rewanżu na Stamford Bridge okazał się Rodrygo. Brazyliczyk zdobył obie bramki - w 58. i 80. minucie. W ekipie "Królewskich" wystąpił aktualny zdobywca "Złotej Piłki" Francuz Karim Benzema, dla którego było to 150. spotkanie w Lidze Mistrzów. Jest dopiero piątym piłkarzem w historii z takim dokonaniem.

"Podczas gdy sezon Chelsea, mimo nakładów 500 milionów funtów na nowych graczy, zakończy się bez trofeów pod rządami ich nowych amerykańskich właścicieli, 14-krotny triumfator Pucharu Europy Real maszeruje dalej z trenerem Carlo Ancelottim" - podkreśliła agencja Reuters.

Chelsea i Real grały ze sobą w tej samej fazie LM także przed rokiem. Wówczas również awans wywalczył hiszpański zespół, choć po bardziej zaciętej rywalizacji. "Królewscy" wygrali w Londynie 3:1, a w rewanżu ulegli po dogrywce 2:3.

Ich półfinałowego rywala w obecnej edycji wyłoni dzisiejszy rewanż Bayernu Monachium z Manchesterem City. Znacznie bliżej awansu jest angielski zespół, który wygrał u siebie aż 3:0. Oba kluby łączy m.in. postać hiszpańskiego trenera Josepa Guardioli. W Monachium pracował w latach 2013-2016, a następnie przeniósł się do Manchesteru.