Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Królowa-małżonka będzie koronowana koroną z "recyklingu"

Królowa-małżonka będzie koronowana koroną z "recyklingu"
Królowa-małżonka Camilla będzie musiała zadowolić się koroną "z odzysku". (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy od prawie 300 lat brytyjska królowa-małżonka będzie koronowana już istniejącą koroną, a nie specjalnie wykonaną z tej okazji. Pałac Buckingham ogłosił, że podczas koronacji Karola III jego żona Camilla założy pochodzącą z 1911 roku koronę Marii Teck.

Reklama
Reklama

Jak poinformowano, korona ta została zabrana z ekspozycji w twierdzy Tower of London, w celu wykonania niewielkich modyfikacji przed zaplanowaną na 6 maja koronacją pary królewskiej. Będą one polegały m.in. na zmianie diamentów, którymi jest ona wysadzana, gdyż zgodnie z tradycją powinny mieć one unikatowy układ dla danej okazji i odzwierciedlać indywidualny styl danej osoby.

Pałał Buckingham sprecyzował, że korona zostanie przyozdobiona diamentami Cullinan III, IV i V, co będzie hołdem oddanym zmarłej w zeszłym roku królowej Elżbiecie II, gdyż były one często noszone przez nią jako broszki, choć w przeszłości używano ich też do wysadzania tej właśnie korony.

Koronacja Karola i Camilli będzie mieć miejsce już za kilka miesięcy. (Fot. Getty Images)

Oznacza to zarazem, że nie zostanie użyty Koh-i-Noor, jeden z największych i najsłynniejszych diamentów, który był umieszczony w koronie Marii Teck na jej koronację jako królowej-małżonki w 1911 roku, a którego zwrotu domagają się Indie.

Maria Teck była żoną króla Jerzego V, panującego w latach 1910-1936, a dla Karola III była prababcią ze strony matki.

Królowa Maria Teck (1867-1953) i Jerzy V (1865-1936). (Fot. Getty Images)

Poprzedni przypadek, by do koronacji królowej-małżonki użyta została już istniejąca korona, miał miejsce w 1727 roku, a dotyczyło to Karoliny - żony króla Jerzego II. Jak poinformował pałac Buckingham, Camilla zdecydowała się na to mając na uwadze zrównoważony rozwój i koszty.

Jak już wcześniej ogłoszono, do koronacji Karola III użyta zostanie pochodząca z 1661 roku korona św. Edwarda, będąca repliką XI-wiecznej korony św. Edwarda Wyznawcy. W przypadku monarchów nie ma jednak takiego zwyczaju, by każda nowa koronacja wymagała specjalnie wykonanej z tej okazji korony.

Czytaj więcej:

Królowa Camilla rezygnuje z wielowiekowej tradycji. Nie będzie miała "dam dworu"

Brytyjskie media aktualizują informacje na temat koronacji króla Karola III

Wpadka króla Karola III. Przez przypadek pokazał, że nosi dziurawe skarpetki

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama