Menu

Koronawirus wstrzymuje terminy procesowe w Polsce

Koronawirus wstrzymuje terminy procesowe w Polsce
Wyjątkiem są sprawy pilne, które będą nadal rozpatrywane w sądach. (Fot. Getty Images)
Prawo musi służyć ludziom; terminy procesowe w sądach będą zawieszone - zapewnił dzisiaj wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Zaznaczył przy tym, że sprawy pilne nadal będą rozpatrywane przez sądy.
Reklama

Wójcik odniósł się w ten sposób do założeń opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z COVID-19. Wśród wielu zmian projekt zakłada m.in. uregulowanie biegu terminów procesowych w czasie zagrożenia epidemicznego.

"Prawo musi służyć ludziom, jeśli widźmy, że jest sytuacja nadzwyczajna, trudna dla ludzi. Terminy sądowe muszą być zawieszone" - oświadczył Wójcik. 

W obszernym projekcie rządowym przewidziano m.in. wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów z prawa cywilnego, od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem, a także terminów przedawnienia karalności oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i wykroczenia.

Ma to dotyczyć też terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowo-administracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych i egzekucyjnych w administracji.

W celu zapewnia możliwości rozpatrywania spraw pilnych zaproponowano m.in. rozwiązania polegające na możliwości powierzenia wykonywania zadań niecierpiących zwłoki innemu sądowi. Uproszczony ma zostać także tryb delegowania sędziów do innego sądu.

Nowelizacja szczegółowo określa rodzaj spraw, które uznaje się za pilne. Są to m.in. sprawy dotyczące nieletnich, przemocy w rodzinie czy o tymczasowe aresztowanie.

Czytaj więcej:

Polskie opiekunki rezygnują z pracy w Niemczech

Dzisiaj siedem "LOT-ów do Domu", w tym z Londynu

MZ: "W Polsce mamy dopiero początek walki z epidemią"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama