Menu

Kilkanaście leków może działać przeciw Covid-19

Kilkanaście leków może działać przeciw Covid-19
Czy już niedługo na całym świecie dostępne będą leki dostępne na koronawirusa? (Fot. Getty Images)
Obszerna analiza pokazała, że kilkanaście już istniejących lub przygotowywanych leków może zwalczać infekcję SARS-CoV2. Niektóre z tych środków potencjalnie można stosować razem, co jeszcze poprawi ich działanie.
Reklama
Reklama

Naukowcy ze Scripps Research Institute przebadali 12 tys. różnych preparatów opisanych w bazie ReFRAME, stworzonej w 2018 roku przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates w celu szybkiego znajdowania metod leczenia terapii opierających się obecnym terapiom.

Badacze przeprowadzili testy na różnych ludzkich komórkach zakażanych SARS-CoV2.

"Już na wczesnym etapie pandemii Covid-19 uznaliśmy, że bazę ReFRAME można wykorzystać do poszukiwania leków przeciw SARS-CoV2" - tłumaczy dr Arnab Chatterjee, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nature Medicine".

"W kolejnych miesiącach rozpoczęliśmy współpracę z różnymi ośrodkami zarówno w Scrips Research, jak i z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, aby przyspieszyć odkrywanie leków" - dodaje.

Eksperymenty wskazały najpierw na 90 substancji, które hamowały namnażanie SARS-CoV2 przynajmniej w jednym rodzaju komórek. W obrębie tej grupy 13 związków wykazało wysoki potencjał do użycia w leczeniu Covid-19 ze względu na siłę i mechanizm działania, wpływ na wiele typów komórek oraz bezpieczeństwo. Cztery leki - halofantryna, nelfinawir, simeprewir oraz manidypina mogą wspólnie działać ze stosowanym już w leczeniu Covid-19 remdisiwirem.

"Niektóre z najskuteczniejszych przeciwwirusowych strategii wykorzystują koktajle, w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję, tak jak to ma miejsce np. w leczeniu zakażenia HIV" - podkreśla współautor pracy, prof. Thomas Rogers.

Łącząc różne środki można m.in. obniżyć ich dawkę, co wiąże się z redukcją skutków ubocznych.

To nie wszystko - dwa kolejne leki nasilały dodatkowo działanie remdisiwiru. Jeden z nich - ryboprynę testuje się pod kątem ograniczania nudności i chirurgicznych zakażeń. Druga substancja - 10-deazaaminopteryna to natomiast pochodna witaminy B9.

Najbardziej obiecujące substancje naukowcy przetestowali na hodowlach tkankowych oraz na zwierzętach. Badania trwają. "Rezultaty otrzymane w testach na komórkach i zwierzętach są bardzo obiecujące, a potrzeba znalezienia terapii nadal pozostaje paląca" - twierdzi dr Peter Schult, prezes Scripps Research Institute.

"Ważne jest, aby poszukując skutecznych i bezpiecznych metod, postępować według najściślej określonych reguł. Dokładność to najlepsza droga do znalezienia nowych terapii, które pomogą pacjentom" - dodaje specjalista.

Czytaj więcej:

Naukowcy chcą wyjaśnienia pochodzenia SARS-CoV-2

Zatwierdzono tester oddechu wykrywający Covid-19. Wynik po minucie

Włoscy badacze: Promieniowanie słoneczne zabija wirusa Sars-Cov-2

  Komentarze
  • Angel
   11 czerwca, 14:41

   Wystarczy przestać żreć badziewie typu pszenica nabiał mięso cukier wszystko smarzone, wątroba i trzustka zregeneruje sie raz dwa, wzrok włosy i mózg odżyją, zęby przestana sie psuć, troche ćwiczeń nie zaszkodzi

  • Do Angel
   11 czerwca, 16:03

   To co polecasz jesc?

  • Mir
   11 czerwca, 17:30

   pewnie szczaw i mirabelki :)

  • Celulitas
   12 czerwca, 06:02

   Tobie polecam english brekfast

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2021
  GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama