Menu

Khan: Londyn narażony na "śmiertelną drugą falę" koronawirusa

Khan: Londyn narażony na "śmiertelną drugą falę" koronawirusa
Burmistrz nie wykluczył, że Londyn może potrzebować lokalnych blokad jak w Leicester. (Fot. Getty Images)
Burmistrz Londynu Sadiq Khan ostrzegł, że miasto stoi w obliczu ryzyka 'śmiertelnej drugiej fali' koronawirusa i potrzebuje więcej narzędzi administracyjnych, aby - w razie potrzeby - wprowadzić lokalne blokady. W wyniku pandemii życie straciło już ponad 8 000 mieszkańców brytyjskiej stolicy.
Reklama

Podczas wczorajszego spotkania London Health Board burmistrz przekazał szefom służby zdrowia, aby "nie składali sobie jeszcze gratulacji". "Być może przeszliśmy szczyt kryzysu, ale pandemia się nie skończyła. Nikt z nas nie ma ochoty na świętowanie" - oznajmił Sadiq Khan, przypominając, jak mocno koronawirus uderzył w brytyjską stolicę. 

"Nadal istnieje poważne zagrożenie śmiercionośną drugą falą. Aby tego uniknąć, bardzo ważne jest, żeby wyciągnąć wnioski z ostatnich kilku miesięcy" - dodał włodarz Londynu. Pochwalił przy tym "heroiczny" personel NHS i pracowników opieki społecznej, podkreślając, że "dostępność środków ochrony osobistej ciągle stanowi jednak duży problem".

"Napisałem do ministra zdrowia Matta Hancocka, ponieważ martwię się, czy mamy potrzebne narzędzia administracyjne, jeśli, nie daj Boże, będziemy potrzebować lokalnych blokad jak w Leicester. Nie jestem pewien, czy jesteśmy na to gotowi" - przyznał Khan. "Straciliśmy co najmniej 8 000 londyńczyków. Zła wiadomość jest taka, że ​​w przyszłości możemy mieć więcej zgonów" - dodał burmistrz, cytowany przez Standard.co.uk.

Dane dostarczone przez London Health Board wykazały, że do 5 czerwca w Londynie doszło do 8 222 zgonów związanych z koronawirusem; w tym śmierć poniosło 90 pracowników NHS.

Zagrożonych blokadą jest m.in. kilka dzielnic Londynu, w tym Ealing, gdzie mieszka dużo Polaków. (Fot. Getty Images)

Pierwszy pozytywny wynik testu w Londynie miał miejsce 11 lutego, a pierwszy zgon nastąpił 6 marca. Liczba nowych przypadków zakażeń osiągnęła najwyższy poziom 2 kwietnia i wyniosła ponad 1 000. Do 15 czerwca w brytyjskiej stolicy odnotowano w sumie 27 345 zakażeń - 17 proc. wszystkich przypadków w Anglii.

Liczba zgonów osiągnęła szczyt w tygodniu kończącym się 10 kwietnia, kiedy zmarło 1 941 osób. Wówczas w londyńskich szpitalach przebywało ponad 5 000 pacjentów cierpiących na Covid, z czego 1 100 - na oddziałach intensywnej terapii.

Członkowie London Health Board przyznali, że w niektórych londyńskich dzielnicach nastąpił wzrost liczby przypadków zakażeń, ale uspokoili, że ogólny wskaźnik infekcji jest "niski i stały".

Wczoraj media informowały, że brytyjskie Ministerstwo Zdrowia sporządziło listę 36 miast, hrabstw i dzielnic w Anglii, które w ciągu najbliższych dni mogą zostać objęte lokalnymi blokadami z powodu rosnącej liczby zakażeń. Zagrożonych tym jest m.in. kilka dzielnic Londynu, w tym Ealing, gdzie mieszka dużo Polaków.

W poniedziałek wieczorem pierwszą taką blokadą objęte zostało miasto Leicester w środkowej Anglii.

Czytaj więcej:

Leicester może być pierwszym miastem w UK, w którym wrócą pełne restrykcje

Londyn: Niektóre puby nie otworzą się 4 lipca

Brytyjski rząd "zablokował" Leicester

W UK możliwe kolejne blokady. Na liście 36 miejsc

  Komentarze
  • Tantric
   2 lipca 2020, 17:22

   Kazdy kto umarl od marca to tylko na koronawirusa 😁😁😁

  • Pat
   2 lipca 2020, 18:01

   Nudna już ta propaganda.

  • Edek
   2 lipca 2020, 18:07

   Sahid, dzielny niczym jego przyjaciel, czaskoski, mimo, że nic im nie wychodzi, prócz awarii i śmierci, jeszcze się pokazują bezczelnie normalnym ludziom

  • Do Tantric
   2 lipca 2020, 18:42

   W czasie pandemii w Anglii zmarło o 65tys. ludzi więcej niż rok wcześniej . Czyli były to zgony na covid. W tym samym czasie w Polsce zmarło mniej ludzi niż rok wcześniej.

  • Krono
   3 lipca 2020, 07:29

   Nikt nie zmarł na covid 19 a z covid19 jako dodatkiem do słabego systemu immunologicznego. Robia testy wszystkim ktorych przewoza do szpitala nawet jak ktos ma zawał to nie szkodzi moze ma covid19 i zainkaduje sie dodaykowe pieniadze. Chodzi o kase

  • Gosc
   3 lipca 2020, 07:36

   Mam nadzieje ze wszystkie media wpisujace sie w narrację terroru spolecznego w raz z politykami wrescie pujda pod sad i trybunal stanu i wyladuja za kratami tam gdzie ich miejsce.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.03.2021
  GBP 5.245 złEUR 4.539 złUSD 3.751 złCHF 4.098 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama