Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanada otwiera granice, ale tylko dla w pełni zaszczepionych

Kanada otwiera granice, ale tylko dla w pełni zaszczepionych
Granice zostały otwarte, ale wyłącznie dla osób zaszczepionych jednym z czterech dopuszczonych w Kanadzie preparatów: : AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson. (Fot. Getty Images)
Od 9 sierpnia Kanada otworzy granice dla w pełni zaszczepionych Amerykanów, a od 7 września – dla innych zaszczepionych podróżnych – poinformował rząd. Uznawane będą tylko szczepionki dopuszczone do użytku w Kanadzie.
Reklama
Reklama

Granice Kanady, zamknięte od marca ub.r. dla turystów i wizyt rodzinnych, zostaną otwarte od 9 sierpnia dla Amerykanów i osób posiadających prawo stałego pobytu w USA zaszczepionych preparatami dopuszczonymi do użytku w Kanadzie. Następnie, od 7 września, łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć zaszczepionych podróżnych z innych krajów, "pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna w kraju pozostanie sprzyjająca" - sprecyzowano. W pełni zaszczepieni podróżni nie będą musieli poddawać się kwarantannie, natomiast pozostanie obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady. Po przylocie testy PCR, obecnie obowiązkowe dla wszystkich pasażerów, będą wykonywane losowo.

Również od 9 sierpnia dla podróżnych przylatujących do Kanady zniesiony zostanie obowiązek przebywania przez trzy dni w autoryzowanym przez rząd hotelu w oczekiwaniu na wyniki testu po przylocie.

Rząd zwiększył liczbę lotnisk, na które będą mogły przylatywać samoloty pasażerskie – poinformował minister transportu Omar Alghabra. Poza obecnie dopuszczonymi do przyjmowania lotów międzynarodowych Toronto, Montrealem, Calgary i Vancouver, od 9 sierpnia samoloty przylatujące do Kanady z zagranicy będą przyjmowane też w Halifax, Quebec City, Ottawie, Winnipeg i Edmonton.

W znoszeniu obostrzeń jest wyjątek. Kanada do przynajmniej 21 sierpnia nadal nie będzie przyjmować samolotów z Indii ze względu na obawy przed wariantem Delta, zaś pasażerowie przylatujący z Indii z przesiadkami muszą posiadać ważny test wykonany w kraju przesiadki.

Do weryfikacji danych o wykonanych szczepieniach i testach będzie używana aplikacja ArriveCAN, ta sama, której obecnie używają Kanadyjczycy i osoby z prawem pobytu w Kanadzie powracające do kraju. Jak przekazał minister ds. relacji międzyrządowych Dominic LeBlanc, od 9 sierpnia przewoźnicy lotniczy będą musieli sprawdzać, czy pasażer wypełnił formularz aplikacji.

Minister zdrowia Patty Hajdu podkreśliła, że Kanadyjczycy "poświęcili bardzo wiele i podejście rządu bazuje na ochronie uzyskanych rezultatów". Stąd też rząd na razie nie autoryzuje szczepionek używanych w innych krajach, ale niedopuszczonych do użytku w Kanadzie, nawet tych, które zostały zaakceptowane przez WHO. Hajdu nie wykluczyła, że Kanada zacznie akceptować inne szczepionki, ale podkreśliła, że najpierw musi być dobrze zrozumiany mechanizm ich działania i zapewniane rezultaty. "Taki jest wybór rządu" - dodała.

Według danych rządowych 70 proc. mieszkańców Kanady jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki, a 50 proc. - jest w pełni zaszczepionych.

Do użytku w Kanadzie dopuszczone są cztery szczepionki: AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson, przy czym szczepienia są obecnie wykonywane tylko trzema pierwszymi z nich. 

Czytaj więcej:

Kanada: Połowa prowincji zrezygnowała już ze szczepionki AstraZeneca

Kanadyjska firma opracowuje doustne szczepionki na Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama