Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kalifornia kolejnym stanem USA legalizującym kompostowanie zwłok

Kalifornia kolejnym stanem USA legalizującym kompostowanie zwłok
Proces kompostowania zwłok polega na umieszczeniu ciała zmarłego w stalowej skrzyni o długości ok. 2,5 m z biodegradowalnymi materiałami. (Fot. JASON REDMOND/AFP via Getty Images)
Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom podpisał ustawę, która zezwala na kompostowanie ludzkich szczątków. Powodem tej decyzji jest troska o środowisko. Naturalna redukcja organiczna to znacznie bardziej przyjazny przyrodzie proces niż tradycyjny pochówek czy coraz bardziej popularna kremacja. Kalifornia to piąty stan, w którym zalegalizowano tę metodę.
Reklama
Reklama

Obecnie w Kaliforni ponad połowę pochówków stanowi kremacja, która jest niezwykle energochłonna i wiąże się z emisją do atmosfery różnych związków chemicznych, zwłaszcza dwutlenku węgla. Naturalna redukcja organiczna (NOR), czyli po prostu kompostowanie zwłok, pozwala przywrócić je ziemi w znacznie bardziej przyjazny dla środowiska sposób, a również może być przeprowadzona godnie, z zachowaniem szacunku dla zmarłych.

Projekt ustawy zgłosiła do lokalnej Izby Reprezentantów deputowana Cristina Garcia. "Ponieważ zmiany klimatyczne i wzrost poziomu morza stanowią bardzo realne zagrożenia dla naszego środowiska, jest to alternatywna metoda spełnienia ostatniej posługi, która nie przyczyni się do emisji do atmosfery" – wyjaśniła w oświadczeniu. I dodała, że NOR pozwala na naturalny, organiczny rozkład ludzkich szczątków, więc jest bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjne metody pochówku.

Proces kompostowania zwłok polega na umieszczeniu ciała zmarłego w stalowej skrzyni o długości ok. 2,5 m z biodegradowalnymi materiałami, takimi jak wióry drzewne i kwiaty. W kontrolowanej temperaturze i wilgotności w ciągu 30 do 60 dni zwłoki ulegają rozkładowi do kompostu i w tej postaci zwracane są rodzinie, która może upamiętnić je w taki sposób, jak sobie tego życzy - np. posadzić na nich drzewa i kwiaty albo rozsypać do oceanu.

Micah Truman, właściciel specjalizującego się w NOR domu pogrzebowego pod Seattle, wspomina, że pewien rolnik przed śmiercią poprosił, aby jego ciało powróciło na farmę, na której spędził całe życie.

Kalifornia jest piątym stanem, który zalegalizował tę formę pochówku. Do tej pory NOR była dozwolona w Waszyngtonie, Kolorado, Vermont i Oregonie. W tych stanach istnieją już domy pogrzebowe, które specjalizują się w tej formie pochówku.

W kontrolowanej temperaturze i wilgotności w ciągu 30 do 60 dni zwłoki ulegają rozkładowi do kompostu i w tej postaci zwracane są rodzinie. (Fot. JASON REDMOND/AFP via Getty Images)

Micah Truman twierdzi, że liczba osób zainteresowanych tą metodą stale rośnie. Zapotrzebowanie na NOR jest tak wielkie i tak niewiele stanów na to pozwala, że do jego domu pogrzebowego ciała swoich bliskich przywożą ludzie z dwunastu stanów.

Wprowadzenie ustawy legalizującej kompostowanie zwłok budziło też protesty. Przedstawiciele Kalifornijskiej Konferencji Katolickiej twierdzili, że proces kompostowania "redukuje ludzkie ciało do zwykłego towaru jednorazowego użytku".

NOR ma jednak także wielu zwolenników. Może być ich coraz więcej, a decydować mogą o tym kwestie ekonomiczne. W Kaliforni średni koszt pochówku na cmentarzu to 7 225 dolarów, a kremacji - 6 028 dolarów. Koszt kompostowania zwłok w USA to od 5 000 do 7 000 dolarów.

Cristina Garcia, która o uchwalenie nowej ustawy zabiegała od trzech lat, w swoim oświadczeniu podkreśliła jednak korzyści środowiskowe. "Pożary, ekstremalne susze i fale upałów, których właśnie doświadczyliśmy, przypominają nam, że zmiana klimatu jest realna i niebezpieczna, i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć emisje metanu i dwutlenku węgla" – stwierdziła.

W ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na ekologiczne formy pochówku. W Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych coraz więcej jest tzw. zielonych cmentarzy, gdzie chowa się zmarłych w ekologicznych trumnach - wykonanych bez użycia toksycznych lakierów, sztucznych tekstyliów czy okuć z tworzyw sztucznych lub metali.

Nie wykonuje się także balsamowania i zabiegów upiększających zwłoki, by nie wprowadzać do środowiska takich toksycznych substancji jak formaldehyd.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama