Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Juncker uspokaja: Polsce nie grozi Polexit

Juncker uspokaja: Polsce nie grozi Polexit
Juncker: "Na Zachodzie nie powinniśmy uważać, że Polska jest w Unii dla pieniędzy". (Fot. Getty Images)
Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE ocenił w rozmowie dla dzisiejszego wydania 'Rzeczpospolitej', że nie będzie Polexitu. 'Polska jest z nami, bo podzielamy wspólne wartości' - zaznaczył.
Reklama

Pytany z czego wynika jego przekonanie, odpowiedział: "Polska ma za sobą tragiczną historię. To ona razem z Węgrami rozpoczęła proces przemian demokratycznych w Europie Środkowej. Polskę zawsze uważałem za przykład dla Europy Środkowej. Dlaczego mówię o historii? Bo ona powoduje, że polski naród, zwykli ludzie, wiedzą, iż naturalnym miejscem jest dla nich serce Europy".

Jak dodał, "dla Polski, Rumunii, Węgier zbudowanie nowych suwerennych państw nie było łatwym zadaniem". "Przejście od scentralizowanej gospodarki do systemu rynkowego, i miejmy nadzieję, jednocześnie socjalnego. To wszystko niektórzy w Europie Zachodniej powinni w znacznie większym stopniu brać pod uwagę, odnosić się do Polski w sposób, jaki uwzględnia cały ten kontekst historyczny" - zauważył szef KE.

W rozmowie przewodniczący Komisji Europejskiej zwrócił także uwagę, że równie ważna jak historia jest przyszłość. "Ważna jest tu nie tylko przeszłość" - zaznaczył. Jak dodał, "Polacy widzą, jak kraj się dziś rozwija, że Polska otrzymała od 2004 175 mld euro pomocy strukturalnej". "Może nie wiedzą, bo im się tego nie mówi, że dzięki planowi Junckera udało się zainwestować 18,3 mld euro w rozwój małych przedsiębiorstw. Od tego wszystkiego Polacy nie chcą zostać odcięci" - zaznaczył.

Juncker zauważył, że "na Zachodzie nie powinniśmy uważać, że Polska jest w Unii dla pieniędzy". "Polska jest z nami, bo podzielamy wspólne wartości. Nasza pomoc to nie prezent, ale dowód uznania dla ogromu przeprowadzonych reform" - podkreślił.

Szef KE został także zapytany o perspektywy przystąpienia Polski do unii walutowej powiedział, że Polacy sami muszą podjąć tę decyzję. "Nie namawiam, aby jutro o jedenastej rano Polska przystąpiła do strefy euro. Sama musi podjąć tą decyzję. Owszem, jeśli czuje, że jest gotowa i jeśli członkowie strefy euro są gotowi, może przystąpić jutro o jedenastej rano. Ale nie jestem propagandzistą na rzecz euro. Widzę, że 50-60 procent Polaków nie chce porzucić złotego" - stwierdził Jean-Claude Juncker.

 

  Komentarze


  • Ed
   29 kwietnia, 11:18

   Jestesmy dla wyrownania szans .... po 2 wojnie wy mieliscie plan marszala a my 50 lat niemieckiej okupacji , po ktorej zostaly matrioszki i szowiedzcy agenci w polityce i na waznych stanowiskach.
   NIemy sie odbudowaly a my nadal tkwimy w latach 50 ...... wschodnia europa sie odbuduje i postawimy ploty na granichach + wizy dla was ....

  • Drakus
   30 kwietnia, 01:13

   Ed użyłeś dobrego przekazu no może na koniec trochę za mocno z tymi płotami. Było i jest jak piszesz, ja też wierzę że odbudujemy Naszą Ojczyznę. Przez te ciężkie czasy jesteśmy biedniejsi, ale za to twardsi i silniejsi, doskonale zdobywamy umiejętności, poznajemy nowe technologie i te najskuteczniejsze wprowadzamy w nasze życie codzienne z dużym rozmachem. Każdy z Nas powinien mieć większe lub mniejsze zasługi dla Ojczyzny. Na początek musimy mieć swoich przedstawicieli w PE i sobie ich wybrać!. To dla Nas najważniejsza sprawa na najbliższe lata, gdy tego dokonamy będziemy rozbudowywać gazociągi i nowoczesne elektrownie może pomożemy naszej planecie zadbać o czystość atmosfery. W Unii jest siła, której wielu nie posiada, wykorzystajmy ją!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama