Menu

Johnson sugeruje, że zniesienie restrykcji zostanie opóźnione

Johnson sugeruje, że zniesienie restrykcji zostanie opóźnione
Brytyjski premier przyznał, że ocenia sytuację z mniejszym optymizmem niż pod koniec maja. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson wyraźnie zasugerował wczoraj, że całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które zgodnie z planem ma nastąpić 21 czerwca, zostanie opóźnione. Decyzję w tej sprawie szef rządu ma ogłosić już jutro.
Reklama
Reklama

Brytyjskie media podały wczoraj, że rząd rozważa opóźnienie zniesienia restrykcji o cztery tygodnie.

Johnson oznajmił, że jest jasne, iż wariant Delta, odkryty po raz pierwszy w Indiach, jest bardziej zakaźny, a liczba infekcji i osób hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii rośnie. "Nie wiemy, w jakim dokładnie stopniu przełoży się to na dodatkową liczbę zgonów, ale wyraźnie jest to kwestia budząca bardzo poważny niepokój" - przyznał w rozmowie ze stacją Sky News.

Podkreślił, że "z pewnością uczciwie należy powiedzieć", że ocenia sytuację z mniejszym optymizmem niż pod koniec maja. Sygnalizując, że może jutro ogłosić opóźnienie w przejściu do czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji, dodał: "Chcemy pewności, że mapa drogowa stopniowego luzowania obostrzeń jest nieodwracalna, ale nie można mieć nieodwracalnej mapy drogowej, jeśli nie jest się przygotowanym na bycie ostrożnym".

Johnson zastrzegł, że mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta nie jest rozważane przywrócenie już zniesionych ograniczeń. "Mogę powiedzieć, że naukowcy są zgodni co do jednej rzeczy - nie uważają, że istnieje jakikolwiek argument, aby zawrócić" - zapewnił.

Wczoraj podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7 738 nowych zakażeń koronawirusem. To wprawdzie nieco mniej niż w piątek, gdy dobowy bilans po raz pierwszy od końca lutego przekroczył 8 000, ale to druga najwyższa liczba od tego czasu. Łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni - prawie 47,9 tys. - jest o 52,5 proc. wyższa od bilansu z poprzednich siedmiu. W trakcie minionej doby stwierdzono też 12 zgonów z powodu Covid-19. Ich łączny bilans z ostatnich siedmiu dni wynosi 60 - to o 1 mniej niż było w poprzednich siedmiu dniach.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,56 mln zakażeń, przez które zmarło 127 896 osób. Pod względem liczby zakażeń Wielka Brytania zajmuje siódme miejsce na świecie, a jeśli chodzi o zgony - szóste.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia: "Zaszczepieni prawie nie trafiają do szpitali"

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

Brytyjczycy ignorują zalecenia związane z podróżami

Wielka Brytania przekaże ubogim krajom 100 mln dawek szczepionek

Anglia: Miesiąc opóźnienia w znoszeniu restrykcji? Boris Johnson "rozważa opcję"

UK: Wariant Delta nie odpuszcza. Znów dobowy wzrost zakażeń - 8 125

  Komentarze
  • Reme3
   13 czerwca, 09:09

   Ja prdl. Po co te restrykcje? Ludzie chcą normalnie żyć. Zaszczepili się a nadal nic się jie zmienia. Wirus bedzie na zawsze, mutacje tez będą.

  • Eehhh
   13 czerwca, 09:10

   Czyli nie opłacało sie indie odciąć miesiąc temu, lepiej teraz uziemić w uk wszystko, logika platformy

  • Anżej
   13 czerwca, 09:30

   ilu naukowców tyle wariantów

  • Czytelnik
   13 czerwca, 09:57

   Pytam tylko Pana Borysa skąd ten wariant indyjski?
   Nam zakazywano lotów i wyjazdów a z Indii przylatywały całe samoloty i 90% wychodziła z lotniska bez hotelowej kwarantanny.Ale cóż jesteśmy biali i z tym musimy się pogodzić bo jak zauważyłam w tym kraju rasizm działa w jedną strone

  • Joe
   13 czerwca, 23:13

   Ludzie w Anglii nie ma żadnych restrykcji sanitarnych. Maseczki zakładasz albo nie i największe kara jak Cię spotka to złe spojrzenia innych. No i jak wyjedziesz z kraju to po powrocie oddasz trochę VATu od wycieczki (czytaj test)

  • Ja
   14 czerwca, 07:14

   A z indi cale tabuny zalewaja uk jada jak szaleni

  • Yy
   14 czerwca, 08:30

   Pamietam jak dawano mi szczepionke na gruzlice ..jak bylem maly..
   Po pierwsze po zaszczepieniu nigdy sie niezachorowalo na gruzlice a po drugie producent bral pelna odpowiedzialnpsc za SZCZEPIONKE bo to jest SZCZEPIONKA....

  • Yy
   14 czerwca, 08:33

   To co oni tym ludzia wszczepili zkoro ludzie dalej sie zarazaja ? Szczepionka tak nie dziala
   I producent nie bierze odpowiedzialnosci...
   Jakis absurd

  • Sama prawda
   14 czerwca, 08:50

   Jakie restrykcje wczoraj w Bouremouth moze 4% ludzi mialo maseczki

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama