Menu

Johnson do Merkel: Wielka Brytania gotowa na twardy Brexit

Johnson do Merkel: Wielka Brytania gotowa na twardy Brexit
Szef brytyjskiego rządu wczoraj przeprowadził z kanclerz rozmowę telefoniczną. (Fot. Getty Images)
Premier Boris Johnson ostrzegł wczoraj kanclerz Niemiec Angelę Merkel, że Wielka Brytania jest gotowa na Brexit bez umowy, jeśli Unia Europejska nie będzie gotowa na kompromis - informuje theedgemarkets.com.
Reklama

Szef brytyjskiego rządu wczoraj przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec. "Premier podkreślił zaangażowanie Wielkiej Brytanii w ciężką pracę nad znalezieniem jak najszybszego porozumienia w wyniku wzmożonego procesu rozmów" - przekazał po spotkaniu rzecznik Johnsona.

"Premier zaznaczył również, że Wielka Brytania równie dobrze byłaby gotowa opuścić okres przejściowy na warunkach australijskich, gdyby ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia" - dodano w oświadczeniu Downing Street. "Warunki australijskie" to sposób, w jaki rząd Wielkiej Brytanii odnosi się do braku umowy handlowej z UE, co powszechnie nazywane jest twardym Brexitem.

Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE. Duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

Wielka Brytania i Unia Europejska od marca prowadzą negocjacje o przyszłych stosunkach po zakończeniu upływającego 31 grudnia br. okresu przejściowego po Brexicie. Brak porozumienia oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku handel dwustronny odbywać się będzie na zasadach WTO, czyli możliwe byłoby stosowanie ceł i innych barier handlowych.

Na chwilę obecną negocjacje z UE utknęły w martwym punkcie, a kilka kluczowych spraw nadal pozostaje nierozwiązanych. Chodzi m.in. prawa połowowe czy kwestię tego, co jest określane jako zarządzanie przyszłymi umowami, czyli kto będzie rozstrzygał ewentualne spory i jaka ma być w tym rola Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wielka Brytania nie zgadza się, by rozstrzyganiem sporów zajmował się TSUE, gdyż, jak argumentuje, nie będzie on bezstronny.

Czytaj więcej:

UE do Johnsona: "Nie będziemy kupować kota w worku"

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

Brexit: "Istotne różnice" w rozmowach UE z Wielką Brytanią

  Komentarze
  • AL
   8 lipca, 17:24

   Od zawsze Brexiterom chodziło tylko o twardy brexit i po to "wymyślono Borysa", Cummings jest mózgiem , więc Johnson nie powiedział nic nowego. Zresztą, wykonuje tylko polecenia klubu kilku bogatych torysów skoligaconych z Trumpem a nie "rządzi".

  • Gladius
   8 lipca, 19:28

   Jeszcze będzie się odgrażał , patrzcie go .Wyrzucić bez umowy i kopa w du... na do widzenia

  • Antek
   8 lipca, 23:36

   „Robert” takim jak ty już nic nie pomoże
   niestety ..

  • Jan
   9 lipca, 02:05

   Do AL: nic dodac nic ujac. Realizacja planu nakreslonego w usa. Wkrotce to bedzie 52 Stan a Polska niestety moze byc 53 stanem usa.

  • Lukas
   9 lipca, 06:13

   UK nigdy nie będzie gotowa na twardy brexit. Jest i będzie cały czas zależna od towarów z zewnątrz tak samo jak od pracowników

  • Ktoś
   10 lipca, 07:50

   Bardzo dobrze. Nie pozwala sobie w kasze dmuchać Unii. Unia to lewackie dno z nimi trzeba twardo.

  • Luc
   11 lipca, 09:33

   Za mało jest torysów i poparcia społecznego aby to przeszło, zwłaszcza w dłuższej perspektywie w, oni serio durnie myślą że wyjdą na swoich warunkach, gdy do tego dojdzie kryzys z covid19 i wszyscy na dole dostaną ostro po kieszeni to będzie ostro, poczekajcie aż kryzys ich realnie dotknie to będzie inna gadka

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości