Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jedna na trzy firmy w UK ucieka przez Brexit

Jedna na trzy firmy w UK ucieka przez Brexit
Wielkie i małe biznesy obawiają się Brexitu bez porozumienia? (Fot. Getty Images)
Prawie co trzecia brytyjska firma planuje przenieść część swojej działalności za granicę lub już zmieniła siedzibę, aby uniknąć konsekwencji Brexitu - twierdzi jedna z czołowych brytyjskich grup lobbingowych The Institute of Directors (IoD).
Reklama
Reklama

Grupa The Institute of Directors (IoD) ostrzegła, że 29% firm spośród ankietowanych 1 200 uważa, że Brexit stanowi poważne ryzyko dla działalności ich firm w Wielkiej Brytanii. Niektóre przeniosły się więc poza UK albo planuje to zrobić.

Jedna na dziesięć firm już założyła działalność poza Wielką Brytanią, ponieważ perspektywa Brexitu bez porozumienia staje się bardziej prawdopodobna. "Większość firm rozważających przeprowadzkę chce otworzyć nowe biura w krajach Unii Europejskiej" - stwierdziła IoD, która reprezentuje 30 000 firm.

"Nie możemy już dłużej ignorować nadciągających konsekwencji i zamieszania, stąd trudne wybory, jakich dokonują liderzy biznesu, aby chronić swoje firmy" - podkreślił Edwin Morgan z IoD. 

Firmy przenoszą swoje firmy z UK do innych krajów UE, aby uniknąć konsekwencji twardego Brexitu. (Fot. Getty Images)

Dziennik "The Guardian" podaje przykład dużych firmy Sony i Panasonic, które już przeniosły swoją europejską siedzibę z Wielkiej Brytanii na kontynent, ale IoD twierdzi, że mniejsze firmy również wprowadzają takie plany.

Edwin Morgan przekazał, że mniejsze biznesy podejmowały takie decyzje w ostatnim tygodniu.

Brytyjska Izba Handlowa (BCC) przekazała, że tysiące firm przygotowywało się w ostatnich dniach do przeprowadzki do innego kraju w celu zmniejszenia skutków twardego Brexitu. W środę Carolyn Fairbairn, szefowa Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI), najsilniej działającej brytyjskiej grupy lobbingowej, ostrzegła, że firmy "przyspieszają" swoje plany na wypadek Brexitu bez umowy.

Takie plany ma na przykład Tim Hardman, dyrektor naczelny londyńskiej Niche Science & Technology. Hardman niedawno wrócił z Wiednia, gdzie wybierał nowe biura.

Jego firma, zatrudniająca 18 pracowników, w tym wielu naukowców z tytułem doktora, prowadzi badania kliniczne i badania leków. "W ciągu ostatnich 20 lat firma funkcjonowała między innymi dzięki dotacjom z UE" - wyjaśnił.

"Wiedeń to miłe miejsce, ale nie musielibyśmy tego robić, zakładanie nowego biura, zatrudnianie ludzi to dla nas dodatkowe koszty i strata cennego czasu" - zakończył Hardman.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama