Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jakich pracowników potrzebuje teraz Unia?

Jakich pracowników potrzebuje teraz Unia?
W krajach UE najbardziej rośnie zapotrzebowanie na pracowników w sektorze opieki zdrowotnej. Podobnie jest z zatrudnieniem w przemyśle przetwórczym i budownictwie.
Reklama
Reklama
Z unijnego Europejskiego Monitora Wolnych Stanowisk Pracy wynika, że w latach 2008-2012 zatrudnienie w opiece zdrowotnej w UE wzrastało o niemal 2 proc. rocznie. Jak informuje KE, powodów rosnącego zapotrzebowania na ręce do pracy w tej sferze jest kilka, a wśród nich m.in.: starzenie się społeczeństwa, postęp technologiczny i rozwój metod leczenia.

Według raportu, w 2012 roku najszybciej rosło zatrudnienie w opiece osobistej w ochronie zdrowia. Na liście 25 najszybciej rozwijających się zawodów w UE znalazły się też: zawód pielęgniarki oraz położnej, technika medycznego i farmaceutycznego, a także dentysty, farmaceuty i fizjoterapeuty. Najbardziej obiecujące perspektywy zatrudnienia dotyczą pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych.

Poza opieką zdrowotną najbardziej poszukiwani w UE są programiści i analitycy oprogramowania, pracownicy sekretariatu, brygadziści w górnictwie, przemyśle przetwórczym i budownictwie oraz nauczyciele szkół podstawowych i przedszkoli.

Z kolei w Polsce najbardziej wzrosło zatrudnienie w zawodach kierowcy, pracowników administracyjnych, w usługach sprzątania i w zawodzie lekarza.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama