Menu

Jak Polacy znoszą konieczność izolacji z powodu pandemii?

Jak Polacy znoszą konieczność izolacji z powodu pandemii?
Najgorzej izolację znoszą osoby w wieku 25-34 lat. (Fot. Getty Images)
Z najnowszego raportu wynika, że reakcje Polaków na izolację są skrajne. Z jednej strony wzbudziła ona bowiem nieznany wcześniej stres i niepokój, z drugiej strony znacząco wpłynęła na relacje rodzinne - w wielu przypadkach bardzo je zacieśniając.
Reklama

W ostatnim czasie nie brakowało narzekających na pogarszający się nastrój, podwyższony poziom stresu, brak energii i chęci działania, obniżoną motywację i koncentrację. To odczuwalne skutki panującej izolacji.

Jak wynika z raportu "Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji", 56 proc. badanych przyznaje, że tempo ich życia w trakcie izolacji zwolniło, równocześnie 47 proc. pytanych wskazuje na podwyższony poziom stresu. Najgorzej izolację znoszą osoby w wieku 25-34 lat. Kontaktu z ludźmi i kolejnych sposobów na spędzanie czasu brakuje dziś co trzeciej osobie.

"Wielu z nas nie jest w stanie długo wytrzymać w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Czujemy, że musimy gdzieś wyjść, zaczerpnąć świeżego powietrza. Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak ruchu i kontaktu z innymi ludźmi może źle odbić się na naszej psychice" - komentuje wyniki raportu Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS.

47 proc. badanych wskazuje na podwyższony poziom stresu. (Fot. PAP/Jacek Turczyk)

Izolacja ma też jednak swoje dobre strony. Co trzecia badana osoba przyznaje, że w czasie kwarantanny poprawiły się jej relacje z domownikami. W domu spędzamy razem znacznie więcej czasu; doceniają to zwłaszcza rodzice. Wśród nich aż 7 na 10 osób cieszy się, że może teraz poświęcić więcej uwagi swoim dzieciom.

Dla 46 proc. osób, które swoje samopoczucie podczas izolacji określają pozytywnie, to właśnie możliwość spędzania czasu w domu działa stymulująco. "Izolacja dała mi szansę by odetchnąć, zatrzymać się, pomyśleć nad sobą i dostrzec to, co dla mnie ważne, jak również to, czego potrzebuję" - zdradził jeden z badanych.

"Pandemia może nas w pewien sposób wzmocnić. Być może nauczymy się doceniać to, co mamy: życie, zdrowie, spokój" - komentuje Konrad Maj. "Ten moment zatrzymania, refleksji i przewartościowania może nam dobrze zrobić" - podsumowuje ekspert. 

Czytaj więcej:

Polacy mają dość izolacji. Co trzeci już planuje wyjazd

Brytyjczycy boją się powrotu do normalnego życia po pandemii

7 dni izolacji dla osób w UK, które stracą smak lub węch

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama