Menu

Irlandia: Publiczna służba zdrowia padła ofiarą cyberataku

Irlandia: Publiczna służba zdrowia padła ofiarą cyberataku
Systemy IT irlandzkiej służby zdrowia zostały całkowicie sparaliżowane. (Fot. Getty Images)
Irlandzka publiczna służba zdrowia HSE poinformowała dziś rano o tymczasowym wyłączeniu systemu informatycznego po 'znaczącym ataku typu ransomware'. Z powodu ataku w wielu szpitalach odwołano umówione wizyty.
Reklama
Reklama

Jak wyjaśniono, celem wyłączenia systemów informatycznych jest zapewnienie im ochrony i umożliwienie oceny sytuacji.

Szef HSE Paul Reid wyjaśnił w publicznej stacji RTE, że HSE pracuje nad opanowaniem bardzo wyrafinowanego ataku ransomware na swoje systemy informatyczne, a cyberatak ma wpływ na wszystkie krajowe i lokalne systemy zaangażowane we wszystkie podstawowe usługi medyczne.

Reid dodał, że atak jest skoncentrowany na dostępie do danych przechowywanych na centralnych serwerach.

Odpowiedzialny za e-administrację minister Ossian Smyth oświadczył po południu, że za takiem stoi "międzynarodowa grupa cyberprzestępców". 

"Nie mieliśmy do czynienia z działalnością szpiegowską. To był atak z zagranicy, ale to kryminalna grupa cyberprzestępców nastawiona na wyłudzanie pieniędzy" - przekazał Smyth.

Minister dodał, że był to kierowany przez człowieka atak, do którego użyto nieznanego wcześniej programu. "To najprawdopodobniej najbardziej znaczący cyberatak na państwo irlandzkie" - zaznaczył Smyth. Jego skutki są poważne, ale wydaje się, że są małe szanse na dalsze rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania - ocenił, zastrzegając, że nie może zdradzić więcej szczegółów.

Z powodu cyberataku szpital położniczy Rotunda w Dublinie odwołał większość planowanych na dziś wizyt ambulatoryjnych, z wyjątkiem pacjentek, które są w 36. tygodniu ciąży lub później. Odwołano również wszystkie wizyty ginekologiczne, jednak szpital zapewnił, że kobiety, które mają jakiekolwiek pilne problemy, powinny przyjść na wizytę. Także Narodowy Szpital Położniczy w Dublinie poinformował, że dziś będą "znaczące zakłócenia" dla pacjentów.

Ponieważ cała publiczna służba zdrowia używa wspólnego systemu informatycznego, problem najprawdopodobniej dotyczy wszystkich szpitali w Irlandii. Potwierdzono jednak, że szczepienia przeciw Covid-19 odbywają się normalnie.

Czytaj więcej:

USA: Hakerzy sparaliżowali małe miasto. Radni zapłacili okup

Atak hakerów na Microsoft "mógł dotknąć ćwierć miliona użytkowników"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama