Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Do pubu i restauracji tylko z certyfikatem covidowym

Irlandia: Do pubu i restauracji tylko z certyfikatem covidowym
Irlandia wprowadza nowe zasady sanitarne, które zaostrzają kurs wobec niezaszczepionych. (Fot. Getty Images)
Do pubów, barów i restauracji w Irlandii będą mogły wejść tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 i te, które w ciągu poprzednich sześciu miesięcy przeszły tę chorobę. Irlandzki parlament poparł wczoraj wieczorem rządową propozycję w tej sprawie.
Reklama
Reklama

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni lub już przeszły Covid-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.

Wicepremier Leo Varadkar przyznał w trakcie debaty w parlamencie, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest idealne, ale jest lepsze i bezpieczniejsze niż dwie możliwe alternatywy, czyli otwarcie sektora gastronomicznego bez ograniczeń albo pozostawienie go zamkniętym do czasu zbudowania odporności zbiorowej w społeczeństwie.

Wskazywał, że podobne zasady wprowadziły już Dania i Niemcy, a kilka innych krajów, w tym Francja, zmierza w tym kierunku. Opozycja przekonywała natomiast, że jest to rozwiązanie dyskryminujące. W głosowaniu rządową propozycję poparło 74 posłów, przeciwnych było 68.

Do tej pory w Irlandii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 2,73 mln osób, a drugą - ponad 2,12 mln. Stanowi to odpowiednio 71,9 proc. oraz 57,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Od początku epidemii w Irlandii wykryto prawie 280 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło 5018 osób.

Czytaj więcej:

Irlandia zaostrza zasady wjazdu dla podróżnych z UK

UK: Gastronomia pilnie szuka pracowników. Zarobki wyższe nawet o 14 proc.

Unijny "paszport covidowy" już działa we wszystkich krajach UE

Podróżni wracający do Anglii stoją w 6-godzinnych kolejkach na lotniskach

Prawo.pl: Nagrody w pracy za szczepienie

Francja wpuści do restauracji i centrów handlowych tylko osoby zaszczepione

Grecja: W restauracjach tylko osoby zaszczepione lub z negatywnym wynikiem testu

  Komentarze
  • Kilo
   15 lipca, 10:40

   Tragedia!!! Cala ta unia europejska to upadajaca instytucja. Wszystkie kraje podporzadkowane niemcom. Jak za hitlerowskich czasow. Niedlugo ci co sie nie chca szczepic beda wysylani do obozow..

  • Koony32
   15 lipca, 11:03

   Co za bzdura , właśnie byłem w czoraj na 2 piwkach z kobietą i nic takiego nie ma , jest tylko kod qr na drzwiach do zeskanowania .szukanie jeleni na szczepionki , już 3 dawkę chcą podawać .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama