Menu

Imigranci oczekujący na deportację trafiają do brytyjskich więzień

Imigranci oczekujący na deportację trafiają do brytyjskich więzień
Wielu imigrantów trafiło do więzień zamiast do ośrodków deportacyjnych. (Fot. Getty Images)
W brytyjskich więzieniach przebywa obecnie ponad 570 imigrantów oczekujących deportacji - informuje 'The Independent'. Dziennik podkreśla, że w wielu przypadkach istnieją obawy o ich stan zdrowia - zwłaszcza psychicznego, związanego z faktem przebywania w miejscach o zaostrzonym rygorze.
Reklama
Reklama

Zazwyczaj imigranci, którzy mają być deportowani, trafiają do specjalnych ośrodków, gdzie mieszkają w mniej restrykcyjnych warunkach i mają lepszy dostęp do opieki prawnej.

Jednak od początku pandemii Home Office starał się znacznie ograniczyć liczbę imigrantów w tego rodzaju ośrodkach, dlatego wiele osób przenoszono bezpośrednio do więzień.

W tym samym czasie rygor w więzieniach na Wyspach został znacznie zaostrzony, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niektórzy osadzeni przebywają w niewielkich celach nawet przez 22 godziny dziennie. 

"Dni i noce się zacierają. Ledwo mogę spać w nocy, ale kiedy to robię, miewam koszmary. Czuję, że odarto mnie z tożsamości, że moja osobowość się rozpada. To tortura psychiczna" - przekazał 23-letni obywatel Portugalii, który mieszka w Wielkiej Brytanii od 6. roku życia. Odbył on już swoją karę więzienia za przestępstwo związane z narkotykami. Od lutego 2021 r. wciąż przebywa jednak za kratkami, ponieważ Home Office chce się go pozbyć z kraju.

Obywatele niebędący Brytyjczykami, skazani w Wielkiej Brytanii na więzienie na okres dłuższy niż 12 miesięcy, mogą zostać po odbyciu kary zatrzymani i poddani deportacji. Czas oczekiwania na nią jest jednak różny - czasami jest to kwestia kilku tygodni, a czasami wielu miesięcy. 

Deportacja może grozić także tym obywatelom Unii Europejskiej mieszkających na Wyspach, którzy nie zarejestrowali się w EU Settlement Scheme i nie posiadają statusu osiedlenia. Według prawa, takie osoby będą uznawane za nielegalnych imigrantów. 

Nowy raport grupy Bail for Immigration Detainees (BID) i organizacji charytatywnej Medical Justice ostrzega, że wielu imigrantów przebywających w więzieniach doświadcza warunków, które "można uznać za naruszenie praw człowieka". 

Czytaj więcej:

Dania: Skazani na deportację imigranci jednak nie trafią na bezludną wyspę

Wielka Brytania wciąż chce deportować azylantów do krajów UE

Priti Patel: Brytyjczycy mają dość migrantów próbujących dostać się do UK

Settled status: Wielu obywateli UE coraz bliżej "katastrofy"

  Komentarze
  • Orety rety o
   13 lipca, 10:18

   Nie kumam dlaczego odbywają tu karę? Nie mozna ich wywalić przed karą? I jeszcze kablem po plerach na dowidzenia

  • Maximus
   13 lipca, 12:23

   Wystarczy robić to samo Brytyjczykom.

  • Tutejszy
   14 lipca, 01:31

   Orety rety o słuchaj no ty cokolwiek ty jesteś tak właśnie jak tego emigranta z Portugalii będą traktować każdego innego emigranta z Europy i skądkolwiek za blache przewinienia skasują ci status i deportują przypuszczam że to już się dzieje, w tym kraju jest wszystko możliwe, to jest kraj trzeci nie drugi jak Norwegia Szwajcaria czy Islandia to kraj taki sam jak Turcja czy Rosja.

  • Anita Kempa
   14 lipca, 17:26

   Żadnego kraju tak jeszcze nie nienawidziłam jak UK mieszkałam w Kanadzie w Vancouver półtora roku w Nowej Zelandii 3 lata jako studentka,po przyjeździe do UK 7 lat temu żałuję do dzisiaj tej decyzji ,próbuję wydostać się z tego piekła przeprowadzić się do Szwecji

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama