Menu

Holandia: Mniej pracowników sezonowych z Polski

Holandia: Mniej pracowników sezonowych z Polski
Holandia przestała być atrakcyjna dla pracowników sezonowych z Polski? (Fot. Getty Images)
Mimo dużego popytu w Holandii na zatrudnianie pracowników tymczasowych, coraz mniej Polaków decyduje się, aby w niej pracować - ocenia holenderska firma badawcza Decisio. Większość pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, pracuje przede wszystkim w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Często są zatrudniani za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy.
Reklama
Reklama

"Dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że agencje pracy tymczasowej w Holandii mają coraz mniej pracowników z Polski" – oceniła Suzanne Steegman, analityk z agencji badawczej Decisio.

"Przeprowadziliśmy wiele badań: we Flevoland, Overijssel, Friesland, Gelderland, Limburg, Utrecht itp." – dodaje Steegman wskazując, że ten trend można zaobserwować prawie wszędzie w Holandii.

Mniejsze zainteresowanie Polaków zatrudnieniem w agencjach pracy tymczasowej nie przekłada się natomiast na spadek przyjazdów do Niderlandów. Według badań firmy Work Service z grudnia 2020 r. wynika także, że 28 proc. respondentów rozważających emigrację zarobkową wybrałoby Niderlandy.

"Liczba Polaków w Holandii na przestrzeni kolejnych lat po 2007 r. systematycznie rośnie. Dynamika wzrostu nie jest w ostatnich latach tak duża, jednak obecnie roczny przyrost liczby zameldowanych rodaków wynosi ok 10 -12 tys. osób" – wskazała Renata Kowalska, Konsul Generalny RP w Hadze.

Jak podaje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS), w 2019 r. w Holandii pracowało ponad 900 000 migrantów zarobkowych. Ponad połowa z nich pochodzi z krajów byłego bloku wschodniego.

"Poprawiające się warunki zatrudnienia w Polsce powodują, że pracownicy stawiają coraz wyższe wymagania i chcą lepszych warunków pracy" – wskazuje analityk.

Według Decisio, miejsca pracy, które wcześniej zajmowali Polacy, coraz częściej są zajmowane przez Bułgarów i Węgrów.

Jak zauważa prof. Jan Latten, demograf z Uniwersytetu Amsterdamskiego (UvA), Holandia się starzeje, dlatego firmy coraz częściej szukają pracowników zagranicą. "Wprawdzie polska gospodarka ma się dobrze, to jednak ludzie z biedniejszych regionów mogą ciągle sporo zaoszczędzić z holenderskiej pensji, nawet jeżeli jest ona niska" – przekazał portalowi RTL Latten.

Czytaj więcej:

Niemcy boją się, że Polacy nie dojadą na zbiory szparagów

Włochy: Brakuje 50 tys. pracowników. Zbiory są zagrożone

  Komentarze
  • Brt
   9 czerwca, 23:01

   Sami niech się do roboty wezmą .mówię to ja od roku siedzę na universal credit . I co mi kto zrobi

  • John
   10 czerwca, 00:52

   Teraz ja wiem dlaczego tak w ue jado na Polske: zycie w Polsce sie poprawia a u nich nie ma komu robic.Tak trzymac Polsko !

  • Zośka
   10 czerwca, 03:34

   Nie wiem po co Polacy jadą na farmy? chyba nie mają co w domu robić, ale z przyzwyczajenia ,przecież pieniądze np.w Holandii oni zarabiają 180 euro na tydzień,na YouTube są filmiki, czyli za miesiąc im wyjdzie około 4000 PLN, minus wyżywienie i inne zostanie im 3000 PLN ,to samo w UK.Zdecydowanie w Polsce można więcej zarobić ,w Biedronce, albo w Lidlu, gdzie płacą nawet 5 tyś PLN po 3 miesiącach, wiem bo moja kuzynka pracuje od 3 miesięcy i pracując nadgodziny, zarobi 5 tysięcy do ręki.

  • Czytelnik
   11 czerwca, 12:41

   I bardzo dobrze, koniec z tymi Polakami.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama