Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Holandia: Kraje UE niechętne dalszym zmianom w umowie w sprawie Brexitu

Holandia: Kraje UE niechętne dalszym zmianom w umowie w sprawie Brexitu
Jeśli projekt Breixtu "utknie" w brytyjskim parlamencie, kraje UE mogą być zmuszone do zaakceptowania wyjścia bez porozumienia. (Fot. Getty Images)
Jeśli parlament Wielkiej Brytanii odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu w obecnym kształcie, kraje Unii Europejskiej raczej nie będą chciały wprowadzać w nim zmian - poinformował premier Holandii Mark Rutte. Szef holenderskiego rządu sprzeciwił się również pomysłowi utworzenia europejskiej armii.
Reklama
Reklama

"Jest wysoce nieprawdopodobne, byśmy wprowadzali ważne zmiany do obecnych propozycji. Prowadzimy negocjacje od dawna, każdy jest w nie mocno zaangażowany" - zauważył Rutte po posiedzeniu holenderskiego rządu. "Uważnie przestudiujemy (pewne) części propozycji, ale większe zmiany nie wydają mi się prawdopodobne" - zaznaczył.

W czwartek rząd brytyjskiej premier Theresy May zaakceptował wynegocjowany z UE projekt umowy o wyjściu tego kraju ze Wspólnoty. Ustala ona szczegóły tej procedury i przewiduje trwający do końca 2020 roku okres przejściowy.

Los porozumienia nie jest jednak przesądzony - ze względu na opór eurosceptycznych członków rządzącej Partii Konserwatywnej oraz wspierającego ją północnoirlandzkiego ugrupowania DUP może ono nie uzyskać wymaganej większości podczas głosowania w parlamencie. Ponadto, ze względu na łącznie cztery dymisje ministrów i wiceministrów osłabiona została pozycja samej May. Wielka Brytania chce wyjść z UE pod koniec marca przyszłego roku.

Kanclerz Angela Merkel wzywała do utworzenia jednej europejskiej armii. Zdaniem niemieckiej polityk, zagwarantowałoby to, że w Europie nie dojdzie już nigdy do konfliktu zbrojnego. (Fot. Getty Images)

Rutte odniósł się w piątek także do popieranego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona postulatu stworzenia europejskiej armii. Ten pomysł "w ocenie Holandii idzie zbyt daleko" - ocenił, podkreślając, że "NATO pozostaje fundamentem naszej polityki obronnej".

O potrzebie powołania wspólnej europejskiej armii informowała Merkel w Parlamencie Europejskim. Jej zdaniem, wspólna armia byłaby uzupełnieniem NATO i ułatwiłaby wspólną politykę obronną. Macron w niedawnym wywiadzie ocenił zaś, że Europa powinna "móc bronić się przed Chinami, Rosją i nawet USA". Jego zdaniem, należy zmniejszyć zależność Europy od USA po tym, gdy prezydent tego kraju Donald Trump zapowiedział wycofanie się jego kraju z traktatu INF z Rosją (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama