Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania: Ponad 80 proc. młodych ludzi cierpi na nomofobię - lęk przed utratą smartfonu

Hiszpania: Ponad 80 proc. młodych ludzi cierpi na nomofobię - lęk przed utratą smartfonu
Coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych od smartfonów. (Fot. Getty Images)
W dobie rozwoju telefonii komórkowej coraz więcej jej użytkowników cierpi na nomofobię - irracjonalny lęk przed utratą aparatu, dotyczy on prawie 53 proc. Hiszpanów, w tym ponad 80 proc. młodych ludzi - według badań firmy OnePoll, poinformował dziennik 'El Mundo'.
Reklama
Reklama

58 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet w Hiszpanii odczuwa panikę na myśl o problemach z telefonem komórkowym. Może to być sytuacja, kiedy zostawiło się aparat w domu, wyczerpały się środki na karcie, telefon został skradziony, zgubiony lub po prostu się zepsuł. 9 proc. użytkowników stresuje się nawet wtedy, gdy telefon jest tylko wyłączony.

Ponad połowa użytkowników twierdzi, że niemożliwość skontaktowania się z przyjaciółmi czy rodziną powoduje u nich poczucie izolacji, a 10 proc. tłumaczy swoje nadmierne przywiązanie do telefonu pracą, która wymaga pozostawania w ciągłym kontakcie.

Uzależnienie od smartfonu może powodować stany niepokoju i negatywnie wpływać na wyniki w nauce oraz relacje społeczne i rodzinne młodych ludzi. Według psychologów, na których powołał się "El Mundo", rodzice powinni dawać przykład dzieciom, aby nie korzystały bezkrytycznie i nieograniczenie z telefonów komórkowych.

Czytaj więcej:

Psycholog: Kontakt dzieci ze smartfonami bardzo zaburza rozwój

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama