Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania - obok Polski i Węgier - "bacznie obserwowana" przez UE pod kątem praworządności

Hiszpania - obok Polski i Węgier - "bacznie obserwowana" przez UE pod kątem praworządności
Wcześniej na forum PE debatowano o Warszawie i Budapeszcie, a teraz po raz pierwszy o Hiszpanii. (Fot. FREDERICK FLORIN/AFP via Getty Images)
Nadzwyczajna debata na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w środę na temat stanu praworządności w Hiszpanii w związku z propozycją ustawy o amnestii dla separatystów katalońskich, wywołuje liczne komentarze w mediach. Podnosi się problem podstawowych zasad UE - niezależności sądów i równości wszystkich obywateli.
Reklama
Reklama

Hiszpańskie partie prawicowe - PP, Vox i Ciudadanos - porównują reakcję instytucji unijnych na sytuację w Hiszpanii z reakcjami wobec Polski i Węgier, które oskarżano o łamanie praworządności. Domagają się od KE, aby zajęła się problemem praworządności w Hiszpanii tak samo "zdecydowanie" jak w przypadku Polski i Węgier.

Lider prawicowej Vox Santiago Abascal przypomniał, że w ciągu czterech i pół lat było 19 lub 20 debat w instytucjach unijnych na temat Polski i Węgier.

Wcześniej na forum PE debatowano o Warszawie i Budapeszcie, a teraz po raz pierwszy o Hiszpanii, co oznacza, że "kwestia katalońska" staje się problemem wspólnotowym - skomentował dziennik "ABC". Do tej pory KE utrzymywała, że sytuacja w Katalonii jest wewnętrzną sprawą Hiszpanii i powinna zostać rozstrzygnięta zgodnie z konstytucją - przypomniał.

Komisarz ds. Sprawiedliwości UE Didier Reynders zapowiedział "baczne przyglądanie się", w sposób "obiektywny i niezależny", temu, czy ustawa o amnestii jest zgodna z prawem europejskim.

W przyszłym tygodniu Reynders spotka się z hiszpańskim ministrem sprawiedliwości Felixem Bolanosem w celu szczegółowego przeanalizowania tekstu ustawy i poprawek, które zostały wprowadzone czasie tworzenia się rządu Hiszpanii.

W projekcie ustawy o amnestii pominięto "przebaczenie" separatystom katalońskim użycia funduszy europejskich. Trybunał Obrachunkowy oszacował na ponad 4 mln euro koszt zorganizowania nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Rekordowa liczba obcokrajowców mieszka obecnie w kraju

W Europie rośnie poparcie dla Palestyny. Uznanie jej za państwo zapowiadają Hiszpania i Norwegia

Hiszpania: Szef rządu Katalonii chce organizacji kolejnego referendum niepodległościowego

    Komentarze
    • Janko Walski
      25 listopada 2023, 10:19

      Zaraz się zaczną bacznie przyglądać Holandii a może i Irlandii. Lewaki obsiedli Unię!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama