Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Globalny Szczyt na temat Zdrowia: Świat wchodzi w erę pandemii

Globalny Szczyt na temat Zdrowia: Świat wchodzi w erę pandemii
Walka z Covid-19 była głównym tematem szczytu, prowadzonego przez przewodniczącą Komisji Europejskiej. (Fot. Facebook/European Comission)
Świat wchodzi w erę pandemii - napisało 26 naukowców z całego świata w raporcie przedstawionym wczoraj w związku z Globalnym Szczytem na temat Zdrowia G20 w Rzymie. Koncerny farmaceutyczne obiecały 3,5 mld dawek szczepionki przeciwko Covid-19 krajom ubogim.
Reklama
Reklama

W dokumencie, opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej eksperci zaznaczyli: "Dzisiejsze wysiłki, by stawić czoła Covid-19 powinny obejmować inwestycje i kroki, które będą miały możliwie największy potencjał na rzecz zrównoważonej poprawy prewencji". Dodali, że konieczne są środki przeznaczone dla personelu na jego wykształcenie i na przygotowanie odpowiedzi na globalne zagrożenia dla zdrowia.

Głównym tematem rzymskich obrad w ramach G20, odbywających się w trybie stacjonarnym i zdalnym, są szczepienia przeciwko Covid-19 i dostępność preparatów zwłaszcza w krajach ubogich.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że trzeba przyspieszyć zdolności produkcji szczepionek - zwłaszcza w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

"Tu nie chodzi tylko o kwestię własności intelektualnej, ale także transfer technologii i know-how"- dodał. "Potrzebny jest sprawiedliwy i globalny dostęp do szczepionek i my musimy być zaangażowani w tę batalię; wszyscy członkowie G20 muszą zagwarantować łańcuchy dostaw i eksport" - mówił Michel.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył swoje poparcie dla zniesienia patentów na szczepionki.

"Za każdym razem, gdy własność intelektualna stanowi przeszkodę, musimy zareagować" - oświadczył Macron i dodał, że poprze nowe kroki w tej materii, jeśli znalazłyby się w konkluzjach szczytu w Rzymie.

Wielkie koncerny farmaceutyczne Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson zapowiedziały przeznaczenie 3,5 miliarda dawek swoich szczepionek w latach 2021-2022 dla krajów ubogich.

Prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował zaś, że jego kraj przeznaczy następne 3 miliardy dolarów w ciągu najbliższych trzech lat na wspieranie walki z Covid-19 i ożywienie gospodarcze w krajach rozwijających się. Podkreślił, że Chiny rozesłały już po świecie 300 milionów dawek szczepionki.

Gospodarz spotkania premier Mario Draghi mówił w wystąpieniu na szczycie: "Po półtora roku zaczynamy widzieć koniec tej tragedii. Po raz pierwszy zbliża się normalność".

Czytaj więcej:

WHO: Indyjska odmiana Covid-19 "globalnym zagrożeniem dla zdrowia"

Brytyjski rząd skrytykowany za sposób walki z pandemią

W maju spadek zakażeń Covid-19 na świecie, ale liczba zachorowań wciąż wysoka

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama