Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gdzie trafiają śmieci i odpady do recyklingu w Wielkiej Brytanii?

Gdzie trafiają śmieci i odpady do recyklingu w Wielkiej Brytanii?
Wielka Brytania musi zmienić politykę w zakresie recyklingu odpadów. (Fot. BuildPix/Construction Photography/Avalon/Getty Images)
Premier Boris Johnson twierdzi, że proces przetwarzania odpadów w Wielkiej Brytanii nie funkcjonuje należycie i z tego powodu konieczne jest ograniczenie zużycia plastiku.
Reklama
Reklama

Jak podaje BBC, w 2016 roku Wielka Brytania wytworzyła 222,9 mln ton odpadów, co stanowi wzrost o 4 proc. w stosunku do 2014 roku. Anglia była odpowiedzialna za 85 proc. tej sumy.

Najwięcej odpadów generuje sektor budowlany i prace związane z wyburzeniami - około 136 mln ton rocznie. Odpady mineralne stanowią 36 proc. całości i obejmują wszystko to, co pozostało po wydobyciu lub eksploatacji złóż i nie może być ponownie wykorzystane.

Najnowsze dostępne dane wykazują, że w 2017 r. brytyjskie gospodarstwa domowe wyprodukowały nieco poniżej 27 mln ton odpadów. Odpowiada to 409 kg na osobę - mniej więcej tyle, ile ważą cztery dorosłe pandy olbrzymie. Składają się na nie głównie resztki jedzenia, gazety, kartony, szklane butelki i plastik. Jednak znacznej części z nich można byłoby uniknąć.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Sussex wykazało, że przeciętna rodzina w Wielkiej Brytanii wyrzuca 20 proc. całej kupowanej żywności, co kosztuje ją nawet 800 funtów rocznie. Wskaźnik poziomu odzyskiwania odpadów z brytyjskich gospodarstw domowych wynosił 45,7 proc. w 2017 r., co oznacza niewielki wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Najwyższy poziom recyklingu w 2017 roku odnotowała Walia – 57,6 proc. Jest to jedyny kraj Wielkiej Brytanii, który przekroczył wyznaczony przez UE cel przewidujący poddanie recyklingowi co najmniej 50 proc. odpadów z gospodarstw domowych do 2020 roku. Kolejne miejsca zajęły Anglia i Szkocja z odpowiednio 45,2 proc. i 43,5 proc. Dane porównawcze nie są dostępne dla Irlandii Północnej po 2014 roku.

Kilka lat temu Chiny ograniczyły przyjmowanie odpadów z tworzyw sztucznych z innych krajów. Na zdjęciu pracownik sortowni odpadów w Chinach. (Fot. FRED DUFOUR/AFP via Getty Images)

Najczęściej poddawanymi recyklingowi materiałami w 2017 roku był papier i tektura, następne w kolejności – to metal i szkło. W przypadku tych materiałów znaczna część recyklingu odbywa się w Wielkiej Brytanii.

Poza samym procesem recyklingu najczęstszym sposobem pozbywania się śmieci w Wielkiej Brytanii jest ich składowanie na wysypiskach – w 2016 r. trafiło tam 24 proc. odpadów.

Mniej więcej dwie trzecie plastikowych odpadów w Wielkiej Brytanii jest wysyłanych za granicę w celu recyklingu - częściowo, aby zredukować koszty. Analiza BBC sugeruje, że Wielka Brytania wyeksportowała 611 tys. ton plastikowych opakowań do innych krajów w ciągu roku przed październikiem 2018 r.

Do stycznia 2018 r.,Chiny importowały większość światowych odpadów z tworzyw sztucznych.
Jednak ze względu na obawy związane ze skażeniem i zanieczyszczeniami środowiska ogłosiły, że nie będą już skupować odpadów plastikowych pochodzących z recyklingu, które nie są w 99,5 proc. czyste. Ilość brytyjskiego plastiku przyjmowanego przez Chiny spadła o 94 proc. w latach 2016-17 i 2017-18. Część tych odpadów przejęły Malezja, Turcja, Polska i Indonezja.

Za granicę wysyłana jest również ogromna ilość metalu i papieru, które trafiają do recyklingu. Według danych brytyjskiego HMRC, w 2018 r. wyeksportowano 9,5 mln ton metalu i 4,5 mln ton papieru, .

Ilość odpadów poddawanych spalaniu w Anglii wzrosła z 10,1 do 10,8 mln ton w latach 2017-18 i częściowo jest to spowodowane spadkiem przyjmowania odpadów plastikowych przez Chiny.

Czytaj więcej:

IKEA skupuje zużyte meble w UK. W zamian daje bony na zakupy

Raport: Brytyjskie odpady wysyłane za granicę, w tym do Polski

"The Guardian": Naukowcy przetwarzają plastikowe butelki na aromat waniliowy

Skandal z udziałem Amazona w UK. Co tydzień niszczy się tysiące niesprzedanych produktów

Raport: Pandemia COVID-19 zwiększyła zanieczyszczenie środowiska w Europie

Anglia chce się pożegnać z plastikowymi sztućcami

Nowa strategia Primarka: "Stawiamy na ekologię i trwałość ubrań"

Karty SIM od Vodafone z plastiku pochodzącego z recyklingu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama